Orthocerový lůmek

Naleziště zkamenělin u radotínské cementárny


Rozlohou nepatrný Otrocerový lůmek u silnice mezi radotínskou cementárnou a Lochkovem vznikl těžbou kamene a je zajímavý jako naleziště zkamenělin a geologický profil. Jsou v něm odkryty silurské vrstvy vápenců, a to svrchní část kopaninského souvrství a báze nadložního přídolského souvrství (opěrný profil k mezinárodnímu stratotypu ludlow - přídol)

pravé horní části lůmku můžeme pozorovat nejstarší vrstvy. Jsou to hnědavé vápnité břidlice s hojnými vložkami a konkrecemi jemnozrnných tmavých vápenců. V této části lůmku lze najít hlavně mlže Cheiopteria glabra.

Hlavní část odkrytých vrstev tvoří lavicovité šedé ortocerové vápence. Na jejich bázi (spodní části) je vyvinuta asi 10 cm mocná vrstva s úlomky trilobitů Ananaspis fecunda sapéra, Kosovopeltis svobodai, Otarion difractum, Interproetus intermedius ovalifrons a další.

 Nejnápadnější je ale výskyt fosilií ve vlastních orthocerových vápencích. Jsou tu loděnkovití hlavonožci, jejichž schránky jsou uloženy v jednom směru podle proudění na silurském mořském dně. Přímé schránky patří rodům Geisonoceras, Kionoceras, Dawsonocerina, Michelinoceras, zahnuté schránky jsou rodu Oncoceras, volně stočené Kosovoceras, Letrichrochoceras a těsně vinuté Ophioceras a Cumingsoceras. Pokud ale nejdete jednotlivé schránky v suti, pak pochopitelně jsou usměrněné jen v rámci jednoho kusu kamene.

Kromě hlavonožců v Orthocerovém lůmku zkušené oko může najít i mlže rodu Cardiola, plže Lytospira subuloidea, vzácnější jsou graptoliti, ramenonožci a části krunýřů trilobitů.

Při levém okraji lůmku vystupuje báze přídolského souvrství s tence deskovitými tmavě šedými jemnozrnnými vápenci s neobyčejně bohatým výskytem graptolitů (hlavně Monograptus ultimus), dále se tady dají najít ostrakodi, mlži, loděnkovití hlavonožci a úlomky krunýřů členovců rodu Acutiramus.

Ortocerový lůmek je klasickou paleontologickou lokalitou. Vrstvy tady ale podléhají erozi, která je částečně způsobena přírodními vlivy, ale zčásti se na ní podepisuje činnost sběratelů zkamenělin. Velkou část lomu pokrývá přírodní suť, kde v jednotlivých kamenech sice lze najít fosilie, ale pro laika je obtížné jejich geologické zařazení, jestliže mu není jasné, ve které vrstvě původně byly uloženy. 

V poslední době je profil doslova drancován sběrateli, ochránci přírody by jej rádi zbavili nevhodného porostu borovice černé, aby mohl sloužit jako studijní plocha pro seriózní badatele a aby od silnice bylo dobře vidět na drancující amatéry, a zavést sem trasy pochůzek stráže ochrany přírody a městské policie. 

Kromě nadnárodního paleontologického významu je lokalita významná výskytem stepních rostlin, roste tady např. bělozářka liliovitá  (Anthericum liliago) chrpa chlumní (Centaurea triumfetti), dřišťál obecný (Berberis vulgaris), ostřice nízká  (Carex humilis), mochna písečná (Potentilla incana), hlaváč šedavý (Scabiosa canescens), sesel fenyklový (Seseli hippomarathrum), devaterník šedý (Helianthemum canum).


Podle:

Chlupáč, I. (1999): Vycházky za geologickou minulostí Prahy a okolí, Academia, s. 113

Maloplošná zvláště chráněná území, 19. 12. 2024


Umístění

GPS souřadnice

49°59'55.067"N, 14°20'30.525"E

Adresa

Cementářská
Praha - Lochkov
Praha 154 00
Katastrální území
Lochkov
Nadmořská výška
245 m.n.m. - 288 m.n.m.
Základní číselné údaje
Chráněné území má rozlohu 0,48 ha. Bylo vyhlášeno r. 1977.
Kategorie chráněného území
Přírodní památka Orthocerový lůmek

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Praha - Radotín

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte od žst Praha - Radotín busem 120 do zastávky K Cikánce.

Nebo jeďte tramvajemi z centra Prahy do zastávky Poliklinika Barrandov a zde přestupte na bus 120 směr Nádraží Radotín a vystupte na zastávce K Cikánce

Příjezd osobním autem, parkování

U lomu je zákaz zastavení a u cementárny jsou parkoviště vyhrazená pro zaměstnance a zákazníky. Nejbližší možnost parkování je pod dálničním mostem u Lochkova. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Viz příjezd autem. 

Přístup pěšky

Okolo lomu vede naučná stezka Radotín, která je v terénu dobře značena. 

Od nejbližší zastávky busu č. 120 je to do lomu asi 100 m. 

Příjezd na kole, parkování kol

Naučná stezka Radotín má úseky, které nejsou sjízdné na kole. K lomu se ale na kole dostanete od silnice naprosto pohodlně. 

Poznámky pro vozíčkáře

K dolní části lomu se dostanete dobře, po suti se ale pohybovat nemůžete. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu