Lom Prastav v Praze-Holyni je lákadlem pro turisty a jedinečnou lokalitou pro odborníky-geology. Od 80. let 20. století je mezinárodním parastratotypem (doplňujícím standardním profilem) hranice mezi spodním a středním devonem.
Než začnete číst o lomu Prastav, můžete si prostudovat text o ještě významnějším stratotypu na našem území - o Klonku u Suchomast. To je jen další příklad, v okolí Prahy je jich několik.
Proč geologové stratotypy vyhledávají a vyhlašují?
Potřebují vyhledávat nerostné suroviny a také popisovat život v dávné minulosti naší Země. K tomu potřebují profily. Profil usazenými horninami musí být jednoduchý, bez vrás a zlomů, pokud možno přirozený (nikoli v lomu) a má v něm být zaznamenána dlouhá, nepřerušovaná sedimentace na dně bývalého moře. A nakonec - geologové si své naleziště musejí obhájit před kolegy z celého světa, nejdříve na menších jednáních a pak na celosvětovém jednání geologů.
Přesně tohle profil v lomu Prastav splňuje. Stal se pomocným profilem pro podobnou lokalitu u Wetteldorfu v Eifelu v Německu a schválen byl na zasedání Subkomise pro stratigrafii devonu v Binghamptonu v USA roku 1983. Je to vysvědčení i pro českou geologickou vědu, která se drží na světové špičce.
Vrstvy v lomu jsou výřezem severozápadního křídla obrovité synklinály (tvaru vrstev do písmene U nebo širokého V), sklánějí se k jihu a jihovýchodu, mladší jsou v pohledu od silnice v pravé části, starší vlevo.
V lomu jsou odkryty dvě stratigrafické jednotky: třebotovské vápence budují severozápadní stěnu a většinu čelní, tj. jihovýchodní stěny. Tyto vápence jsou lavicovité, světle šedé, s velkých podílem organických částic, např. článků lilijic. Vznikaly na dně klidného, hlubokého moře. Nacházejí se tady pohromadě zkameněliny organismů, které obývaly dno moře i schránky živočichů původně aktivně plovoucích nebo jen unášených vodou, tzn. schránky tentakulitů, ostrakoidů, hlavonožců, ramenonožců, korálů, lilijic i trilobitů a mlžů.
Nad nimi jsou uloženy chotečské vápence, které jsou tenčeji vrstevnaté a v nezvětralém stavu tmavě šedé. Ukládaly se v prostředí, ve kterém se měnil směr a rychlost mořských proudů. Na zkamenělinách je patrný transport, schránky jsou často rozlámané, např. krunýře trilobitů nejsou nacházeny celistvé.
Profil má podle geologů zásadní přednost v tom, že ve vrstvách se společně nacházejí všechny hlavní živočišné skupiny, které žily v devonu, takže podle profilu lze provádět srovnání s jinými nalezišti ve světě.
Hranici mezi spodním a středním devonem geologové určují podle prvního výskytu (střednědevonského) konodonta Polygnathus costatus partitus. Ostatní živočichové se víceméně vyskytovali na obě strany od hranice, tj. ve spodním i ve středním devonu. Ani podle barvy, ani podle vrstevnatosti laik (ale ani odborník) hranici nepozná. Viz náš obrázek ve fotogalerii s naznačenými hranicemi. Vpravo od čárkované čáry jsou chotečské vápence, vlevo třebotovské. Důležitější je ale hranice naznačená plnou čarou. Vpravo je střední devon, vlevo spodní devon.
Vápence těžené v lomu Prastav nebyly příliš kvalitní. Zpracovávaly se ve vápence u železniční zastávky Holyně. R. 1933 tu bylo zaměstnáno 6 lidí, měsíční produkce vápna byla asi 300 vagonů.
Rok zahájení těžby v lomu Prastav a v drobnějších lomech v okolí neznáme. Jen podle popisu Joachima Barranda předpokládáme existenci dobývání vápence u Holyně už za jeho života. Barrande totiž píše o zkamenělinách z Holyně, které nemohl získat povrchovým sběrem. Ještě roku 1933 těžba probíhala, za II. světové války ale už nikoliv.
Příroda v okolí je chráněna v rámci národní přírodní památky U Nového mlýna. Na slunných místech (stepi a lesostepi) tady rostou mnohé druhy chráněných rostlin. V lomu samotném je to např. zvonek Campanula gentilis či devaterník Helianthemum canum. Vzhledem k nepřístupnosti terénu je lidé nijak moc neohrožují, frekventovaná stezka vede na opačném břehu Dalejského údolí a tak ochránci přírody se jen starají, aby slunné lokality příliš nezarůstaly, zvláště pak cizorodými dřevinami, např. borovicí černou a akátem.
Podle:
Chlupáč, I. (1999): Vycházky za geologickou minulostí Prahy a okolí, Academia Praha, s. 162
Maloplošná zvláště chráněná území, 14. 1. 2025
Umístění
50°2'0.295"N, 14°21'14.918"E
Adresa
Za KnotkemPraha 5 - Slivenec
Praha 154 00
- Katastrální území
- Holyně
- Nadmořská výška
- 280 m.n.m. - 301 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Část lomu s odkrytými vrstvami zaujímá plochu asi 0,32 ha.
- Kategorie chráněného území
- Národní přírodní památka U Nového mlýna
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žel. zast. Praha - Holyně.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Jeďte městským autobusem do zastávky Stará Holyně.
Příjezd osobním autem, parkování
Auto doporučujeme nechat v Holyni na severním okraji zástavby na rozšířeném místě ulice Za Knotkem. K železniční zastávce sice není zákaz vjezdu, ale není tady ani u železnice ani u lomu moc místa na parkování.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Bus musí zůstat v Holyni např. u zastávky Stará Holyně. Také tady ale může vysadit účastníky akce, kteří si udělají výlet do Řeporyj, kde bude bus čekat u žst.
Přístup pěšky
Z Prahy-Holyně, žel. zast. jděte po silnici směr Holyně asi 500 m. Lom je východně od silnice.
Ze zastávky busů Stará Holyně jděte po silnici směr k železnici asi 750 m ulicí Za Knotkem. Lom je východně od silnice.
Příjezd na kole, parkování kol
Viz přístup pěšky. Přilehlé Dalejské údolí je sjízdné jen na horském kole.
Poznámky pro vozíčkáře
Viz přístup pěšky. Do lomu se ale od silnice nedostanete. Hned na začátku přístupové cesty jsou nepřekonatelné terénní vlny z navezeného materiálu.