Jurkovičova vila v Brně

Spojení moderních a tradičních prvků v hodnotné stavbě jednoho z nejvýznamnějších československých architektů 1. pol. 20. století

Kontaktní informace

+420 532 169 501/502
Oficiální stránky
jurkovic@moravska-galerie.cz

Architekt Dušan Jurkovič se v Brně usadil r. 1899. Tehdy mu bylo 31 let a měl již za sebou první tvůrčí úspěchy., zejména pak stavbu souboru turistických staveb na Pustevnách, které se pod názvy Maměnka a Libušín staly doslova ikonami Beskyd. Dále projektoval stavby v Luhačovicích (Janův, později Jurkovičův dům) a spolkový dům ve Skalici.

Již v té době se silně inspiruje lidovým uměním a dále je pod vlivem studií ve Vídni a velmi dobře zná  projekty britských venkovských domů. S lidovým uměním začíná zacházet volně a více abstraktně. Je milovníkem přírody a také sportovcem a tak není divu, že pro stavbu vlastní vily kupuje r. 1905 rozsáhlou parcelu pod Wilsonovým (tehdy Císařským) lesem na katastrálním území Žabovřesk. které tehdy ještě nebyly součástí Brna. Okolní území je dnes (kromě lesních porostů)  zastavěno, ale je třeba si představit, že na přelomu 19. a 20. století všechny okolní parcely byly volné, bez zástavby, a to dokonce ještě dlouho poté, kdy Jurkovičova vila již stála.

Sám architekt obrovskou parcelu sahající až ke dnešní Šmejaklově ulici poté zčásti prodal a nechal si jen potřebný díl.

Datum zahájení stavby není známo, jisté je, že již v létě r. 1906 vila stála.

Architekt ústředím domu zvolil obytnou halu s otevřeným krovem a schodištěm na ochoz. Z něj se vchází do místností v patře. Do haly se vstupovalo z lodžie na nároží uličního a zahradního průčelí. V přízemí byly okolo haly situovány přijímací pokoj, knihovna, ložnice, dětský pokoj, kuchyň, koupelna, pokoj služky a spíž. V patře měl Dušan Jurkovič svůj ateliér, dále se tu nacházel pokoj pro hosta, šatna, půda a terasa nad lodžií. V suterénu byl mj. vinný sklep.

Konstrukce vily je hrázděná. Jurkovič si dal záležet na mnoha detailech konstrukčních, stavebních a dekorativních - vně i uvnitř domu. Výplňové zdivo hrázděné konstrukce je zhotoveno ze směsi písku, strusky a vápna a je obloženo izolačními korkovými deskami omítnutými na bílo zvně na bázi cementu, uvnitř je omítka sádrová. Arkádová lodžie, pilíře branky a podezdívka plotu jsou vyhotoveny z červeného kamene. Hlavní uliční štít byl ozdoben skleněnou mozaikou, která zobrazovala pohádku Bača a drak. Navrhl ji Adolf Kašpar a zhotovila brněnská sklářská dílna Benediktina Škardy. V místnostech se objevilo mnoho děl (soch, obrazů) od Jurkovičových přátel - Jana Štursy, Franty a Joži Úprky, Antoše Frolka, Antonína Slavíčka. Gobelíny navrhl Rudolf Schlattauer.

Jurkovičova vila je jedním z vrcholů secese a současně jedním z vrcholů umělcovy inspirace folklórem. Ale nejen to. V návrhu a stavbě vlastní vily vidíme mnoho moderních tendencí tehdejšího stavebnictví, poučení z architektury anglického venkova a poctivě odvedené řemeslo.

Mezi místními prý vila brzy dostala přezdívku Perníková chaloupka. Ještě před nastěhováním r. 1906 v ní Klub přátel umění v Brně uspořádal velkou Výstavu architektury a uměleckého průmyslu se 119 exponáty. Hlavní atrakcí se ale stala na výstavě samotná vila. Plakát k výstavě tehdy nakreslil Bohumír Jaroněk.

Jurkovič s rodinou vilu užívali jen do konce světové války, pak všichni odcházejí r. 1919 do Bratislavy (Jurkovič byl slovenské národnosti). Odvážejí si s sebou pochopitelně všechny umělecké předměty, které nebyly pevně spojené se stavbou. Majitelé se ve dvacátých a třicátých letech často měnili, dlouhé období v l. 1938 - 2006 vilu vlastnila rodina Švancarova. V domě často s nimi žily i jiné rodiny jako nájemníci. Mezitím r. 1963 byla vila prohlášena za kulturní památku. Během té doby se stavebně vila příliš nezměnila, jen v hale byl zakryt otevřený krov a byla odstraněna Kašparova mozaika.

R. 2006 vilu koupil stát a svěřil ji Moravské galerii v Brně. Odborníkům se podařilo zpracovat  projekt Centrum Dušana Samo Jurkoviče, s nímž uspěli v žádosti o grant z tzv. Norských fondů. V l. 2009 až 2010 byl dům kompletně opraven, na rekonstrukci se podílelo neobvykle velké množství českých firem, které musely splnit vysoká kritéria, např. pro výrobu replik koberců či atypického nábytku.  Od r. 2011 je dům otevřen turistickým prohlídkám. Je také součástí prohlídkového okruhu, který po Brně vykonává sezónní malý turistický autobus. Prohlídka je velmi příjemná. Návštěvníci ji navíc mohou spojit s procházkou po zahradě. Z ročních období v Jurkovičově vile a na zahradě je nejúchvatnější jaro.

Otevírací doba:

I.-II. So, Ne        10.00-12.00 a 12.30-18.00

III.  Čt-Ne           10.00-12.00 a 12.30-16.00

IV. - X. Út - Ne   10.00-12.00 a 12.30-18.00

XI. Čt - Ne          10.00-12.00 a 12.30-16.00

XII. So - Ne        10.00-12.00 a 12.30-18.00

Prohlídky probíhají v celou hodinu. Základní vstupné činí 100 Kč. Příplatky jsou za cizojazyčný výklad, slevy např. pro rodiny.

Podle:

Sedlák, J. a kol. (2008): Slavné brněnské vily, Foibos Praha, s. 29

http://www.moravska-galerie.cz/jurkovicova-vila, 14. 11. 2015




Umístění

GPS souřadnice

49°12'23.594"N, 16°34'34.343"E (vchod)

Adresa

Jana Nečase 2
Brno-Žabovřesky
Brno 616 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Žabovřesky
Nadmořská výška
222 m.n.m.
Základní číselné údaje
Vila byla postavena r. 1906. Architekt Dušan Jurkovič s rodinou v ní bydleli do r. 1919. Přístupna veřejnosti je od r. 2011.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Brno hlavní nádraží.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Hlavního nádraží jeďte tramvají č. 1 směr Bystrc. Vystupte v zastávce Bráfova.

Příjezd osobním autem, parkování

Ulice Jana Nečase je běžně dostupná pro motoristy. Zaparkovat můžete u vily nebo v přilehlých ulicích.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobusům doporučujeme přijet k vile od severu ulicí Horákovou, zaparkovat a po prohlídce odjet ulicí Jana Nečase. Horákova je jednosměrná, pokud přijedete opačně, museli byste se nepříjemně otáčet.

Přístup pěšky

Od zastávky tramvaje Bráfova jděte k ulici Jana Nečase a pak po ní na její druhý konec. Turistické značky sem nevedou.

Příjezd na kole, parkování kol

Vila je snadno dostupná na kole. Můžete se sem dostat např. odbočením z trasy č. 1 Brno - Praha, která tu vede nedaleko podél Svratky. Na místě se souřadnicemi 49°12'8.536"N, 16°33'59.460"E překonáváte Kamenomlýnský most. Zde odbočte z trasy č. 1 a jeďte k severu po chodníku podél rušné silnice Žabovřeské. Na jednom z přechodů pro chodce přejeďte na druhou stranu, pojedete krásnou alejí a na jejím konci odbočíte vpravo do ulice Jana Nečase. 

Poznámky pro vozíčkáře

Vila i zahrada jsou dosažitelné pro vozíčkáře. Při obnově vily byl dovnitř vložen výtah, který umožňuje pohyb imobilních po celém objektu s výjimkou ochozu hlavní haly a bývalého hostinského pokoje, nyní dětského ateliéru.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu