V Praze-Běchovicích stojí v malém parčíku nedaleko hlavní rušné křižovatky pomník Mistra Jana Husa, který místní občané nechali zhotovit roku 1928.
Na místě dnešního pomníku se kdysi rozkládala Görnerova zahrada o rozloze přibližně 7,5 a. Patřila správcům nedaleké Staré pošty. Poštmistrovská rodina Heislerova tady nechala r. 1804 umístit asi 3 metry vysokou sochu sv. Jana Nepomuckého. Když roku 1806 nechal v blízkých Kolodějích kníže Jan Josef Lichtenštejn postavit kostel Povýšení sv. Kříže, konaly se u sochy velkolepé a prý hlučné pouti, u kterých vždy zazněly rány z hmoždířů. Roku 1919 tři mladí členové Dělnické tělocvičné jednoty sochu pobořili. Trosky si potom r. 1923 jeden občan nechal zazdít do základů svého domu - nevíme, kde se tak stalo.
Roku 1927 se výbor Československé strany národně socialistické rozhodl objednat u Josefa Víta, sochaře z Konecchlumí, sochu Mistra Jana Husa. Roku 1928 se konalo odhalení díla z hořického pískovce. Finančně přispělo i několik místních občanů. Ještě předtím roku 1927 byl v parku odhalen pomník dvanácti vojínům z obce, kteří padli na bojištích I. světové války. A ještě jeden počin přispěl ke zkrášlení prostranství bývalé zahrady: Roku 1928 tady řídící učitel Řibřid a železničář Josef Kavka zasadili Lípu svobody. Její mladší sestřičku zasadili u ulice Ke Kolodějům František Pilař a František Chadima, členové zahradnického a okrašlovacího spolku.
Podle:
Informační tabule u pomníku, říjen 2024.
Umístění
50°4'50.627"N, 14°37'3.176"E
Adresa
ČeskobrodskáPraha-Běchovice
Praha 190 11
- Katastrální území
- Běchovice
- Nadmořská výška
- 239 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Pomník pochází z roku 1928.
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žel. zast. Praha-Běchovice střed.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Jeďte městskými autobusy do zastávky Běchovice (např. linka 221 a 250 od stanice metra B Černý Most, linka 209 od žst Praha - Uhříněves, linka 163 od stanice metra A Depo Hostivař)
Příjezd osobním autem, parkování
Parkování je možné na komunikacích, které jsou kolmé k ulici Mladých Běchovic nebo na parkovišti P + R u železniční zastávky, ale i těsně u pomníku v ulici Ke Kolodějům.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Volno bývá v ulici Za Poštovskou zahradou (pokud se zrovna na přilehlém hřišti nehraje fotbalový zápas).
Přístup pěšky
Pomník poblíž Staré pošty najdete poblíž křižovatky řízené světly velmi snadno. Odtud doporučujeme vyrazit na dva výlety - buď po modré značce před Dubeč do Uhříněvsi nebo po červené značce do Královic a pak třeba také až do Uhříněvsi.
Příjezd na kole, parkování kol
Semafory řízená křižovatka Českobrodská x Mladých Běchovic není zrovna ideálním místem pro jízdu cyklistů. Zato ale na všechny světové strany míří odtud velmi hezké cyklostezky nebo cyklotrasy. Na sever vede cyklostezka ke Xaverovu, na severovýchod lesní silnička do Klánovic, na východ cyklostezka do Újezda nad Lesy a na jih silnička ke Kolodějům.
Poznámky pro vozíčkáře
Pohyb pro vozíčkáře v okolí pomníku je vcelku bezpečný. Dejte pozor při přejíždění centrální křižovatky řízené světly.