U Brněnky

Přirozená lesní společenstva na vápenci s řadou vzácných rostlin


Přírodní rezervace U Brněnky o výměře 15,06 ha byla vyhlášena dne 29. 12. 1973. Zaujímá rovinné terény i svahy západně od silnice z Brna do Ochozu. Na jednom místě rezervace se nachází bývalý vápencový lom. Rezervace byla založena k ochraně povrchových krasových jevů, suchých trávníků  a smíšených lesních, většinou dubohabrových  porostů, v nichž rostou typické byliny. Obdivovat je můžeme zejména na jaře. Na existenci rezervace upozorňuje informační tabule u cyklostezky.

Podle:

http://www.portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411/_s.155/701?PC_8411_l..., 20.2. 2014


Umístění

GPS souřadnice

49°13'55.840"N, 16°41'57.495"E

Adresa

Řícmanice 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Řícmanice
Nadmořská výška
362 m.n.m. - 422 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha chráněného území je 15,06 ha. Vyhlášeno bylo r. 1973.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras řírodní rezervace U Brněnky

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka je Bílovice nad Svitavou. Odtud je to k sokolovně na zelenou značku 200 m, dalších 3,5 km jděte po zelené na rozcestí Kopaniny a odtud dalších 0,8 km po žluté.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávkou autobusů je Velká Klajdovka. Sem - k restauraci - jezdí z Brna-Židenic, nádraží a ze Staré Osady linky 201 a 202. Odtud je možno jít přes Hády nebo po cyklostezce (viz přístup pěšky). Vyšší frekvenci spojů má o 200 m jižněji ležící zastávka, která se jmenuje také Velká Klajdovka. Sem - do sídliště Líšeň - jezdí linky  78, 82.

Příjezd osobním autem, parkování

Při silnici Velká Klajdovka - Ochoz se všeobecně špatně parkuje. Silnice je tu úzká, frekventovaná a pokud snad máte úmysl zaparkovat při vjezdu na polní či lesní cestu, riskujete konflikt s policií či jiným kontrolním orgánem. Proto doporučujeme parkoviště nad restaurací Velká Klajdovka 2,2 km od rezervace.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkování busu kdekoliv mezi Velkou Klajdovkou a Ochozem nepřichází v úvahu. Omezeně lze parkovat u restaurace Velká Klajdovka.

Přístup pěšky

K přírodní rezervaci U Brněnky se nejlépe dostaneme po šotolinové cyklostezce od Velké Klajdovky podél silnice Brno - Ochoz u Brna. Je to sem 2,2 km.
Pokud jdeme z Velké Klajdovky po žluté přes Hády, je to také příjemná vycházka, celkem 3,3 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Rezervací vede velmi příjemná šotolinová cyklostezka Brno, Velká Klajdovka - Ochoz. Z Velké Klajdovky sem cyklisté jedou 2,2 km.

Poznámky pro vozíčkáře

Rezervací u Brněnky vede přímo ukázková cyklostezka vhodná sklonovými i směrovými poměry pro vozíčkáře. Má šotolinový povrch a vede mezi Velkou Klajdovkou a Ochozem.

Rady a tipy

Doporučujeme pěší výlet takto: auto zaparkovat u restaurace Velká Klajdovka, nebo se na Velkou Klajdovku dostat jinak, pak autobusem č. 201 do Ochozu u Brna, odtud po modré pěšky k jeskyni Pekárna, dále k Prostřednímu mlýnu (restaurace, občerstvení), stále po modré k místu Říčky, koupaliště, zde odbočit na žlutou, nepřehlédnout šestici smrků, pak na Hornek, samozřejmě s odbočkou k vyhlídce a pak zpět na Velkou Klajdovku po žluté přes Šumberu a Hády.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu