Junácká louka

Chráněné území nad Brněnskou přehradou s vynikajícím výhledem na hrad Veveří, působivá krajinná scenérie


Junácká louka se nachází na levém břehu Brněnské přehrady.  Střed chráněného území je dnes loukou se dvěma výraznými mezemi zarostlými krřovinami a nízkými stromy, okraje tvoří les. Z Junácké louky se otevírá mimořádně působivý pohled na hrad Veveří. Na okraji území směrem k Veverské Bítýšce, již mimo zónu ochrany, stojí několik chat.

V období zimy je Junácká louka naprosto nenápadná. V létě tu rozkvétá řada botanicky zajímavých druhů. Důvodem ochrany je především výskyt silně ohroženého druhu květiny s názvem hořec křížatý (Gentiana cruciata). Roste především na jižním okraji přírodní památky. Na louce najdete také květy modřence chocholatého (Muscari comosum), diviznu jižní rakouskou (Verbascum chaixii subsp.Austriacum), trávu kostřavu walliskou (Festuca valesiaca), pamětník rolní (Acinos arvensis), plevelnou písečnici douškolistou (Arenaria serpyllifolia), další trávu smělek štíhlý (Koeleria macrantha) a rožec nízký (Cerastium pumilum). Na okraji lesa a na mezích rostou běžné keře, jako např. dřín jarní (Cornus mas), hloh obecný (Crataegus oxyacantha), hloh velkoplodý (Crataegus macrocarpa) a ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare). K dubu zimnímu (Quercus petraea), který roste v okolním lese, se přidávají další dřeviny, které jsou pravděpodobně mj. zbytky starého ovocného sadu, a to slivoň trnitá, tedy trnka (Prunus spinosa), slivoň domácí, čili švestka domácí (Prunus domestica) a hrušeň obecná (Pyrus communis).

Junácká louka je krásným průchozím místem na turistických výletech blízkým okolím Brna a Brněnské přehrady. Vzhledem k možnosti ohrožení chráněného území tu není instalován turistický přístřešek. Je velmi snadno dosažitelná přes lávku pod hradem Veveří.

Podle:

Mackovčin, P.  a kol. (2007):  Chráněná území ČR, svazek IX, Brněnsko. Praha, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, str. 244
Umístění

GPS souřadnice

49°15'37.390"N, 16°27'41.350"E (vyhlídka na hrad Veveří)

49°15'32.392"N, 16°27'37.059"E (jižní cíp louky)

Adresa

Brno-Kníničky
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kníničky
Nadmořská výška
240 m.n.m. - 260 m.n.m.
Základní číselné údaje
Chráněné území má rozlohu 5,034 ha a bylo vyhlášeno r. 1989.
Kategorie chráněného území
Přírodní památka Junácká louka

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší "rozumnou" železniční stanicí je Brno hlavní nádraží, odkud pokračujte do zastávky Přístaviště tramvají č. 1. Dál pokračujte autobusem č. 303.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Podél pravého břehu přehrady jezdí autobus č. 303 na trase Brno, Zoologická zahrada - Hrad Veveří - Veverská Bítýška. Vystupte na zastávce Lávka pod hradem.

Na přehradě Dopravní podnik města Brna provozuje lodní dopravu. Jízdní řád lodí: http://www.idsjmk.cz/jrady/lod.pdf.  Je dražší, pomalejší, ale atraktivnější než autobus. Přepravuje i jízdní kola. Vystupte na zastávce Hrad Veveří, přístaviště.

Příjezd osobním autem, parkování

Osobní auto zaparkujte pod hradem Veveří, kde je velké bezplatné parkoviště. Odtud jděte pěšky po stezce podél silnice celkem 700 m. Nepokoušejte se parkovat těsně u lávky. Městská policie tu je velmi obezřetná. Na levý břeh se autem nedostanete.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může též parkovat pod hradem Veveří.

Přístup pěšky

Ze zastávky autobusů 303 Lávka pod hradem: Jděte k lávce asi jen 200 m, pak přejděte lávku. Junácká louka je nad levým břehem.

Ze zastávky lodní dopravy Hrad Veveří, přístaviště: vyjděte na silnici, pak vpravo, celkem jen 100 m, pak podobně jako od zastávky autobusu.

Z parkoviště pod hradem Veveří: Jděte po pěší stezce, která lemuje silnici, k řece, celkem 700 m. Pak přejděte lávku na druhou stranu. Junácká louka je nad levým břehem.

Z parkoviště na Osadě: jděte po červené značce podél levého břehu asi 6 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Oba břehy přehrady jsou vyhledávány milovníky kol. Levý břeh je od Osady k lávce pod hradem Veveří "přírodní" se zákazem vjezdu motorových vozidel a celkem rozumně sjízdný pro horská kola. V úseku od lávky do Chudčic můžete jet po žluté pěší trase, ale slabší povahy nezvládnou na úzkých místech a mezi srázy dávku adrenalinu. Také hrozí kolize s pěšími. Oficiální trasa vede po modré značce (širší lesní cesta) a je daleko bezpečnější.  Na pravém břehu jsou cyklisté po celé délce nuceni jet po nebezpečné silnici s hustou frekvencí vozidel a s konstrukcí vozovky takřka bez krajnic. Pravý břeh nedoporučujeme zejména pro výlety s malými dětmi!

Lávka samotná cyklistům zpřístupnila zejména levý břeh a umožnila jim lépe plánovat výlety. Škoda, že nenásledovala další opatření k bezpečnosti provozu na obou březích. Také nenadchla ekology, protože Junácká louka se vzácnou květenou se stala velmi snadno přístupnou a zranitelnou před nerozumnými návštěvníky.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům doporučujeme zaparkovat auto pod hradem Veveří a odtud si dojet 700 m po bezpečné stezce vedle silnice k lávce. Mohou dobře dojet až na druhý břeh pod Junáckou louku a po nové stezce vyjet nahoru. Ke zdolání stoupání je třeba vzít si doprovod. Takto se dostanete až na okraj Junácké louky. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu