Kozí horka

Letovisko s chatami a pláží na pravém břehu Brněnské přehrady


Kozí horka je chatová osada a letovisko s mnoha malými a několika velkými, soukromými i podnikovými rekreačními objekty a s rozsáhlou travnatou pláží na pravém břehu Brněnské přehrady, lépe řečeno v jednom z jejích mělkých zálivů.

Pláž je převážně travnatá s pozvolným vstupem do vody, a proto ji mají v oblibě zejména rodiny s dětmi. Atraktivitu zvyšuje velký počet kiosků a sezónních restaurací a také několik ploch pro různé hry. Návštěvníci Kozí horky poměrně hojně využívají zde umístěnou půjčovnu loděk.

Nevýhodou je ruch z blízké silnice, nedostatek parkovacích míst a skutečnost, že Kozí horka sice není daleko od hráze přehrady a je na katastru města Brna, nicméně pro jízdu autobusem č. 303 už tu neplatí obvyklá brněnská předplatní jízdenka pro zóny 100 + 101, protože tady se nacházíte už v první zóně "za městem" a za jízdu autobusem si musíte připlatit.


Umístění

GPS souřadnice

49°14'7.104"N, 16°30'20.069"E (přibližný střed pláže)

Adresa

Brno-Bystrc
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bystrc
Nadmořská výška
232 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pláž je dlouhá asi 640 m, plocha vhodná pro rekreaci u vody měří asi 4,6 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Brno hlavní nádraží, odsud pak tramvají č. 1 směr Bystrc, Ečerova nebo do žst Brno - Královo Pole a odtud pak trolejbusem č. 30.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte tramvají č. 1 od Hlavního nádraží směr Bystrc, Ečerova a vystupte na zastávce Přístaviště. Odtud lze pokračovat pěšky.

Ze železniční stanice Brno-Královo Pole jeďte trolejbusem č. 30 do zastávky Podlesí, kde přestupte na tramvaj č. 1, 3, 11 a jeďte do zastávky Přístaviště. Z centra Brna, ze zastávky Česká jedou do zastávky Přístaviště tramvaje č. 3 a 11. Odtud lze pokračovat pěšky. 

Pro jízdu na Kozí horku můžete použít i autobus č. 303, který vyjíždí z terminálu Zoologická zahrada. Zde se na něj dá přestoupit z tramvají 1, 3, 11. Jezdí po pravém břehu Brněnské přehrady do Veverské Bítýšky. Vystupte na zastávce Kozí horka, počítejte ale s tím, že autobus 303 nemá "tramvajové" intervaly mezi spoji.

Velmi atraktivní, i když dražší, je jízda lodí na Kozí horku z počáteční zastávky Přístaviště.

Příjezd osobním autem, parkování

Na opačné straně silnice, než je pláž, lze parkovat. Ovšem počítejte s tím, že v rekreační špičce toto parkoviště zdaleka nestačí kapacitou. A proto doporučujeme na Kozí horku autem vůbec nejezdit nebo vůz nechat někde v Bystrci a dojít pěšky či dojet autobusem č. 303.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus na Kozí horce parkovat nemůže. Nejbližší parkoviště (placené) je poblíž tramvajové zastávky Přístaviště.

Přístup pěšky

Ze zastávky tramvají Přístaviště: jděte nejprve do přístaviště, zde odbočte vlevo po žluté a červené turistické značce až dojdete k poloostrovu Rakovec, pak obejděte zátoku Rakovec a jděte podél břehu přehrady. Celkem 2 km.

Ze zastávky autobusu 303 Kozí horka: z vozu vystupujete prakticky přímo u pláže.

Ze zastávky lodí Kozí horka: přístaviště lodí je velmi blízko pláže.
    

Příjezd na kole, parkování kol

Na kole se lze dostat na Kozí horku velmi snadno po silnici podél pravého břehu Brněnské přehrady. Cyklostezka tu nevede, dejte pozor na hustý provoz aut a úzké krajnice. Silnice podél pravého břehu přehrady je označena značkami cyklotrasy č. 1 (Brno - Praha).

Poznámky pro vozíčkáře

Na pláži se vozíčkáři po pevných plochách mohou pohybovat celkem snadno, nemohou ale přijet od Přístaviště a Rakovce. Mezi Rakovcem a Kozí horkou je na pobřežní stezce jeden docela dlouhý nesjízdný úsek.

Rady a tipy

    

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu