Rakovec

Letovisko s restauracemi, chatami a pláží na pravém břehu Brněnské přehrady


Pláž Rakovec se rozkládá na pravém břehu Brněnské přehrady. Patří mezi nejnavštěvovanější místa ve městě. Je velmi snadno dostupná městskou hromadnou dopravou, z některých sídlišť Brna-Bystrce se sem dá dostat dokonce během několika minut pěšky. Nabízí příjemné prostředí, velmi krásné výhledy na vodní hladinu a atraktivní koupání v létě, v zimě pak je nástupní plochou pro běžkaře nebo bruslaře, v ostatních obdobích roku láká k vycházkám.

Co všechno návštěvníky na pláži Rakovec přitahuje? Čím si vysloužila svoji atraktivitu?

Je to především poloha. Pláž totiž tvoři poloostrov (proto jí někdy Brňané říkají "Na špici"), z něhož se otevírají nádherné výhledy na vodní hladinu i protější břehy. Dále tu hraje roli dopravní dostupnost. Na Rakovec se dostanete pohodlně tramvají nebo autobusem či pěšky. A konečně - pláž Rakovec je velmi příjemně vybavena prolézačkami, cvičebními prvky, je tu možno trávit čas na slunci nebo ve stínu stromů, a to vše na hezkém travnatém povrchu, na který pro vyšší estetickou kvalitu nechalo město umístit umělecká díla ze dřeva.

Vycházková cesta vede nad pláží.

Pokud je v přehradě voda vhodná ke koupání, pak se Rakovec ocitá v obležení místních i návštěvníků Brna, a proto znalci, kteří se nechtějí při koupání tísnit, se chodí koupat na pláže vzdálenější od Brna.

Restaurace přímo na pláži není, je nutno jít do Přístaviště nebo k zastávce autobusu Rakovec.


Umístění

GPS souřadnice

49°13'43.998"N, 16°30'46.069"E (přibližný střed pláže)

Adresa

Brno-Bystrc
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bystrc
Nadmořská výška
232 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pláž má rozlohu asi 1,4 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Brno hlavní nádraží, odsud pak tramvají č. 1 směr Bystrc, Ečerova nebo do žst Brno - Královo Pole a odtud pak trolejbusem č. 30.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte tramvají č. 1 od Hlavního nádraží směr Bystrc, Ečerova a vystupte na zastávce Přístaviště.

Ze železniční stanice Brno-Královo Pole jeďte trolejbusem č. 30 do zastávky Podlesí, kde přestupte na tramvaj č. 1, 3, 11 a jeďte do zastávky Přístaviště. Z centra Brna, ze zastávky Česká jedou do zastávky Přístaviště tramvaje č. 3 a 11.

Kdo je obzvláště líný, použije pro jízdu na Rakovec autobus č. 303, který vyjíždí z terminálu Zoologická zahrada. Zde se na něj dá přestoupit z tramvají 1, 3, 11. Jezdí po pravém břehu Brněnské přehrady do Veverské Bítýšky. Vystupte na zastávce Rakovec, která dokonce leží ve stejné zóně 101 jako vnější část města, takže jízda sem je levná a pro majitele předplatných jízdenek dokonce "zadarmo'". Na pláž z autobusové zastávky Rakovec je to blíž než ze zastávky tramvají Přístaviště, ale autobus 303 nemá "tramvajové" intervaly mezi spoji.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkování na Rakovci v jakékoli době je problém. Parkoviště poblíž zastávky Přístaviště je placené. Parkoviště přímo v přístavišti nebo u restaurace Rybářská bašta bývají přeplněna. A proto doporučujeme na Rakovec autem vůbec nejezdit nebo vůz nechat někde v Bystrci a dojít pěšky.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus si patrně bude moci dovolit placené parkování poblíž zastávky tramvají Přístaviště.

Přístup pěšky

Ze zastávky tramvají Přístaviště: jděte nejprve do přístaviště, zde odbočte vlevo po žluté a červené turistické značce až dojdete k poloostrovu Rakovec, který snadno poznáte podle velkých uměleckých děl ze dřeva. Ostatně jiný poloostrov široko daleko není. Celkem 1 km.

Ze zastávky autobusu 303 Rakovec: jděte podél břehu zpět k městu po červené a žluté turistické značce cca 400 m.

Příjezd na kole, parkování kol

Na kole je pláž Rakovec dostupná velmi snadno po asfaltové stezce, která zde lemuje břeh. Vede po ní i cyklotrasa č. 1 a 5005 (Brněnské kolečko). Vzhledem ke značnému provozu cyklistů a chodců v jednom koridoru nebádáme cyklisty, aby byli k chodcům ohleduplní.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář se po stezce, která lemuje břehovou linii, bude pohybovat bezproblémově. K vodě se ale bude dostávat po travnatých či zpevněných plochách mnohem hůř a bude zklamán zjištěním, že břehy zde pro koupání imobilních občanů nejsou upraveny.

Rady a tipy

Břehy nejsou příliš upraveny pro koupání velmi malých dětí, jsou pro ně strmé. Rodiče, dávejte na své malé potomky pozor.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu