Čertova rokle na brněnském sídlišti Lesná

Park, hřiště, lavičky, odpočívadla, amfiteátr - nová tvář území, kterému se do r. 2011 mnozí raději vyhýbali


Málokteré sídliště v Česku je tak protkáno zelenými plochami jako brněnská Lesná. V 60. letech 20. století tu na dohled od prvních výběžků Moravského krasu vyrostly obří domy, které poměrně nevábně uzavřely prostor Brna na severu. Paneláky ale nebyly postaveny uprostřed Lesné, v rokli, která z neznámých důvodů nese název Čertova a táhne se mezi oběma polovinami sídliště od severu k jihu.

Zatímco paneláky docela hezky zarůstaly svěží zelení, Čertova rokle byla opomíjena. Zatímco paneláky na Lesné se staly vyhledávaným bydlením ve městě s možností rekreace v lesích na dosah od sídliště, Čertova rokle byla spíše postrachem s temnými zákoutími a pochybnými individui.

To všechno se změnilo až v r. 2007, kdy členové původně sousedského občanského sdružení zjistili, že mohou požádat o grant na obnovu rokle z evropských fondů, protrpěli si nesmírnou byrokracii a projekt dovedli ve spolupráci s městskou částí do úspěšného konce.

Na začátku stála dvě dětská hřiště v havarijním stavu, amfiteátr poškozený erozí, v rokli nebylo kde se projít, posedět, odpočívat. Na konci byla veřejnosti předána k užívání velmi pěkná dětská hřiště – jedno spíše pro malé, druhé spíše pro větší děti, tabule naučné stezky, k chodníkům a hřištím byly dosazeny lavičky.

Na spojnici tří základních škol vzniklo víceúčelové sportoviště s umělým povrchem, mantinely a brankami, basketbalovými koši. A samozřejmě – byl opraven amfiteátr, kde například v 80. letech vystoupil Spirituál kvintet či bratři Ebenové s písničkami, které velmi syrově nahlodávaly tehdejší režim a zdá se, že pro kulturní využití má Lesná po opravě amfiteátru znovu nastartováno.


Umístění

GPS souřadnice

49°13'53.060"N, 16°37'29.872"E (přibližný střed rokle)

49°13'36.348"N, 16°37'26.055"E (dolní konec rokle u konečné tramvají)

Adresa

Haškova
Brno-sever
Brno 638 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Lesná
Nadmořská výška
270 m.n.m. - 300 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávkou je Brno-Lesná na trati 250 Brno - Tišnov - Havlíčkův Brod. Rychlíky tu nezastavují. V blízkosti zastávky je možnost pokračování jízdy autobusem.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Brna-hlavního nádraží jeďte tramvají č. 9 směr Lesná, Čertova rokle a vystupte na konečné.

Z Brna-České jeďte tramvají č. 11 směr Lesná, Čertova rokle a vystupte na konečné.

Ze železniční zastávky Brno-Lesná pokračujte autobusem č. 44, 53 nebo 57, na zastávce Halasovo náměstí přestupte na tramvaj 9 nebo 11 směr Lesná, Čertova rokle a vystupte na konečné.

Příjezd osobním autem, parkování

Na sídlišti Lesná je parkování dost problematické. V nejbližších ulicích Milénova či Vaculíkova to můžete zkusit, větší šanci máte před taneční konzervatoří v ulici Nejedlého.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může parkovat v ulici Nejedlého.

Přístup pěšky

Nejlepší přístup pěšky je z konečné tramvají č. 9 a 11 Lesná, Čertova rokle. Tramvaje vás zavezou přímo k dolnímu konci rokle. Také můžete jet k hornímu konci rokle autobusy 46, 57 nebo 66. Vystupte na zastávce Haškova a vydejte se mezi paneláky k jihu.

Příjezd na kole, parkování kol

Celá rokle je na kole pohodlně sjízdná. Dejte pozor na pěší.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům doporučujeme doprovod (někde jsou sklony prudké) a jízdu od severu k jihu, tj. ve směru dolů od ulice Haškovy ke konečné tramvají.

Rady a tipy

Rokle je zajímavá z hlediska přírodovědného - pro studium eroze nebo pro studium městské zeleně, slouží pro odpočinek dospělých i malých dětí na hřištích anebo slouží pro krátké procházky.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu