Rozhledna Bílá hora

Stavba na kopci mezi Kopřivnicí a Štramberkem. Monumentální rozhled na Moravskoslezské Beskydy, Ostravskou pánev a někdy i na Jeseníky.

Kontaktní informace

Oficiální stránky

Bílá hora, výrazný kopec mezi Štramberkem a Kopřivnicí, si od dob rozvoje turistiky přímo říkala o postavení rozhledny. Jako první o ní uvažoval Dr. Adolf Hrstka (1864 - 1931), jeden z nejvýznamnějších mužů místní historie, starosta Štramberka v l. 1907-11, sběratel zkamenělin a předseda Klubu českých turistů, který se podílel na záchraně štramberského hradu. 

Rozhledna a současně vzpomínka na padlé z I. světové války podle něho měla být kamennou mohylou, z jejíhož temene bylo možno dobře dohlédnout na Moravskoslezské Beskydy a na Ostravsko. Bílá hora tehdy postrádala lesní porost. 

Plány na rozhlednu se tehdy neuskutečnily, k realizaci úplně jiného projektu došlo až od r. 1997, kdy dva konkurenční operátoři Radiomobil a Eurotel ve snaze pokrýt signálem hustě obydlené území spojily síly s městy Štramberkem a Kopřivnicí. Stavba ocelové věže, která obepíná ocelový dřík, byla otevřena r. 2000. Stavbu navrhl ing. arch. Milan Šmíd. Projekt a stavbu uskutečnila společnost Teplotechna Ostrava. 

Dřík je složen z betonových skruží o průměru 2,6 m s tloušťkou stěn 21 cm. Technologická patra jsou umístěna na vrcholu věže, vyhlídková plošina 26 m nad úrovní terénu. Na stavbě pracoval speciální jeřáb, použito bylo 520 tun betonu a 39 tun ocelových konstrukcí. Město Kopřivnice nechalo vybudovat přístupovou cestu. Vedení elektrického proudu vzhledem ke snaze zachovat krajinný ráz bylo schováno pod zem. 

Výhled je kromě směru na severovýchod téměř kruhový. Vidět jsou nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd, Těšínských Beskyd a Hrubého Jeseníku a celá Ostravská pánev. 

Otevírací doba: V. - X. 9 - 17

Základní vstupné: 35 Kč (informace z r. 2025)



Podle:

Informace o Rozhledně Bílá hora | Rozhledna Bílá hora Kopřivnice, 24. 1. 2025

Adolf Hrstka – Wikipedie, 24. 1. 2025



Umístění

GPS souřadnice

49°35'39.448"N, 18°7'35.066"E

Adresa

Bělohorská 999
Štramberk 742 66
Katastrální území
Štramberk
Nadmořská výška
557 m.n.m.
Základní číselné údaje
Věž je vysoká 43 m, vyhlídková plošina je ve výšce 26 m nad zemí. Rozhledna byla otevřena r. 2000.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Štramberk nebo žst Kopřivnice.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusů se jmenuje Kopřivnice, Alšova. Busy z větších vzdáleností mají konečnou na autobusovém nádraží v Kopřivnici (u žel. zast. Kopřivnice zastávka). 

Příjezd osobním autem, parkování

Zaparkujte v Kopřivnici, ulici Alšova nebo ve Štramberku nad lomem Kamenárka u botanické zahrady (49°35'20.173"N, 18°7'40.097"E)

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkoviště v Kopřivnici, ulici Alšově není určeno pro autobusy. K parkovišti u botanické zahrady ve Štramberku sice není zákaz vjezdu pro autobusy, ale nejsme si jisti, zda se velké vozidlo na úzkou příjezdovou silničku vejde. Nezkoušeli jsme to. Nechte vystoupit účastníky akce u Alšovy ulice a jeďte parkovat jinam, např. na Masarykovo náměstí v Kopřivnici. 

Přístup pěšky

Ze Štramberka, žst: jděte ulicí Nádražní a Hraničky k parkovišti u botanické zahrady a pak k horní části lomu Kamenárky, okolo lípy p. Marie a po naučné stezce na vrchol Bílé hory. Cca 2,3 km, pokud půjdete jen od parkoviště pak pouze 1,3 km. 

Z Kopřivnice, žst.: jděte po modré značce přes ulici Alšovu (zastávka autobusů a parkoviště) a pak vzhůru na Bílou horu. Asi 3 km, z Alšovy ulice jen 1,5 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Příjezd je možný od severu z místa zvaného Markétin pramen. Cesta je sjízdná jen na horském kole. 

Poznámky pro vozíčkáře

Rozhledna není pro vozíčkáře dosažitelná. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu