Bezejmenný rybník na Ponávce

První z řady rybníků na potůčku, který převážně v podzemí protéká Brnem


Mezi železniční zastávkou Česká a Brnem-Mokrou Horou vede cesta, kterou s oblibou používají výletníci pěší i cyklisté. V malebné krajině je posazeno těleso bývalé železniční trati zvané Tišnovka, nová trať vede v jejím sousedství, je tady "umírněná" chatová zástavba a několik rybníků. První z nich (počítáno ve směru od České) nemá jméno, přesněji řečeno při jeho hledání členové redakce tohoto webu na žádné nenarazili, proto mu dáváme  název Bezejmenný. Je využíván rybáři, občas se v něm i někdo vykoupe. Na břehu nejsou lavičky, stříšky, vývěsní mapy či podobné vymoženosti.

Rybník má zajímavé okolnosti vzniku. Když se stavěla r. 1885 údolím Ponávky železniční trať Brno - Tišnov, nechtěně došlo k přehrazení koryta potoka tělesem trati a vzniklý rybník se dochoval dodnes. A to dokonce i přesto, že po tělese staré Tišnovky dnes už vlaky nejezdí. Nová, dvojkolejná trať vede po jiném traťovém tělese z l. 1953-57, ale ve stejném údolí. Elektrifikována byla v l. 1964-66.


Umístění

GPS souřadnice

49°16'34.854"N, 16°34'32.912"E (travnatý východní břeh)

Adresa

Brno-Jehnice
Brno 621 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Jehnice
Nadmořská výška
265 m.n.m.
Základní číselné údaje
Vodní hladina má plochu cca 0,52 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka je Česká na trati Brno - Havlíčkův Brod. Odtud jděte pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

U železniční zastávky Česká je autobusová zastávka, která se jmenuje Česká, železniční stanice. Jezdí sem linka 41 z Brna-Králova Pole, nádraží (směr Lelekovice, Vranov) a linka 310, na kterou můžete nastoupit např. v Kuřimi u žel. st.

Můžete jet také autobusem č. 70 z Brna-Králova Pole, nádraží  do Brna-Mokré Hory a odtud pokračovat pěšky.

Příjezd osobním autem, parkování

Rybníček svojí vodní hladinou zdobí okolí polní cesty, na kterou není zákaz vjezdu, protože sem jezdí majitelé chat. Cestu ani jiní uživatelé nepotřebují. Protože však jsme na turistickém serveru, doporučujeme auto nechat např. v České u železniční zastávky nebo jet z České krátce k domům podél trati na jih a auto zaparkovat na okraji cesty, i když mnoho místa tu není. Neničte auto na polní cestě, potrapte na ní raději tělo.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus, který přiveze turisty do údolí Ponávky, může osoby nechat vystoupit v České a nechat je nastoupit v Brně-Mokré Hoře. Na nástupním a výstupním místě jsou velmi omezené prostorové možnosti na manévry s vozidlem.

Přístup pěšky

Ze železniční zastávky Česká nebo z autobusové zastávky, která je na mostě nad železnicí, jděte nejprve po silnici k Jinačovicím, ale ihned za mostem zabočte prudce vpravo. Cesta, která postupně změní charakter z asfaltové na polní, vede mezi železnicí a několika domky a chatami. Je vedena po tělese staré železniční trati, tzv. Tišnovky. Celkem k rybníku od mostu činí vzdálenost 1,4 km.

Z Brna-Mokré Hory, zastávky autobusu linky 70, jděte nejdříve ulicí Boženy Antonínové, kde vede i červená turistická značka. Ta turisty zavede údolím Ponávky okolo několika rybníčků, ale za rybníčkem zvaným U Nádraží mezi chatami odbočí vpravo  do stráně zkratkou do Lelekovic. Pokud chcete rybníček vidět, zkratku ignorujte a jděte stále po polní cestě údolím Ponávky. Vzdálenost z Brna-Mokré Hory k rybníčku činí 3 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Cesta mezi železniční zastávkou Česká a Brnem-Mokrou Horou údolím Ponávky  je velmi oblíbená u cyklistů, i když za mokra není ideálně sjízdná. Doporučujeme horské kolo. Cesta je označena cyklotrasou s číslem 5231.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům zejména za suchého počasí můžeme tuto trasu doporučit, i když nevede úplně ideálními povrchy a sklony. Jeďte raději shora, tj. z České, okolo Bezejmenného rybníčku, k bývalé železniční zastávce Jehnice a do Mokré Hory. Vezměte si raději s sebou doprovod pro případ, že byste s vozíkem uvázli.

Rady a tipy

Cesta Česká, žel. zastávka - Brno-Mokrá Hora je velmi hezkou odjezdovou nebo návratovou komunikací pro cyklistické výlety z Brna do okolí Kuřimi a Tišnova.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu