Rokle

Travnatá pláž na pravém břehu Brněnské přehrady


Pláž Rokle na pravém břehu Brněnské přehrady patří k nejhezčím místům v Brně.

Není sice rozlehlá, zato však nabízí rekreaci v místě, kde se mění šířka zadržené vody v přehradě ze široké na úzkou (nebo chcete-li naopak) a kde je vidět hladina mezi romantickými skalami na březích Svratky.

K Rokli neodmyslitelně patří místo v přehradě s velmi mělkou vodou označené tyčí. Při nízké hladině tyč tvoří vrchol ostrova nebo také poloostrova.

Pláž je travnatá, ruch ze silnice je částečně tlumen stromy, k dovádění dětí slouží malá hřiště a různé prolézačky, pro dospělé je tu hospoda s občerstvením. Přímo u pláže zastavuje lodní doprava. V Rokli bývá méně lidí než na plážích blíže u města.

Rokle si získala své příznivce i díky tomu, že si zde můžete vybrat, zda chcete trávit den na slunci nebo ve stínu stromů.

Pro jízdu autobusem č. 303 na pláž Rokle už neplatí obvyklá brněnská předplatní jízdenka pro zóny 100 + 101, protože tady se nacházíte už v první zóně "za městem" a za jízdu autobusem si musíte připlatit.


Umístění

GPS souřadnice

49°14'54.623"N, 16°29'33.011"E (přibližný střed pláže)

Adresa

Brno-Bystrc
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bystrc
Nadmořská výška
232 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pláž je dlouhá asi 200 metrů, plocha vhodná pro rekreaci u vody má rozlohu asi 1 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Brno hlavní nádraží, odsud pak tramvají č. 1 směr Bystrc, Ečerova nebo do žst Brno - Královo Pole a odtud pak trolejbusem č. 30.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte tramvají č. 1 od Hlavního nádraží směr Bystrc, Ečerova a vystupte na zastávce Přístaviště. Odtud lze pokračovat pěšky.

Ze železniční stanice Brno-Královo Pole jeďte trolejbusem č. 30 do zastávky Podlesí, kde přestupte na tramvaj č. 1, 3, 11 a jeďte do zastávky Přístaviště. Z centra Brna, ze zastávky Česká jedou do zastávky Přístaviště tramvaje č. 3 a 11. Odtud lze pokračovat pěšky. 

Pro jízdu na pláž Rokle ale nejspíše použijete autobus č. 303, který vyjíždí z terminálu Zoologická zahrada. Zde se na něj dá přestoupit z tramvají 1, 3, 11. Jezdí po pravém břehu Brněnské přehrady do Veverské Bítýšky. Vystupte na zastávce Rokle, počítejte ale s tím, že autobus 303 nemá "tramvajové" intervaly mezi spoji. Ze zastávky Rokle jděte pak ve směru jízdy autobusu, tedy směrem od města.

Velmi atraktivní, i když dražší, je jízda lodí na zastávku Rokle z počáteční zastávky Přístaviště.

Příjezd osobním autem, parkování

Na opačné straně silnice, než je pláž, lze parkovat. Parkoviště patří k nejrozsáhlejším plochám v okolí přehrady, přesto počítejte s tím, že v rekreační špičce  nemusí stačit kapacitou. A proto doporučujeme na pláž Rokle autem vůbec nejezdit nebo vůz nechat někde v Bystrci a dojít pěšky či dojet autobusem č. 303.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus by se na parkoviště U Rokle měl vejít, pokud nepřijede např. v rekreační špičce v neděli po obědě.

Přístup pěšky

Ze zastávky tramvají Přístaviště: jděte nejprve do přístaviště, zde odbočte vlevo po žluté a červené turistické značce až dojdete k poloostrovu Rakovec, pak obejděte zátoku Rakovec a jděte podél břehu přehrady na pláž Kozí horka a ještě dále k pláži U Kotvy a nakonec k Rokli. Celkem 4 km.

Ze zastávky autobusu 303 Rokle: z vozu vystupujete blízko pláže. Jděte po pěšině směrem od města. Ke středu pláže je to od zastávky 500 m.

Ze zastávky lodí Rokle: přístaviště lodí je přímo u pláže.

Příjezd na kole, parkování kol

Na kole se lze dostat na pláž Rokle velmi snadno po silnici podél pravého břehu Brněnské přehrady. Cyklostezka tu nevede, dejte pozor na hustý provoz aut a úzké krajnice. Silnice podél pravého břehu přehrady je označena značkami cyklotrasy č. 1 (Brno - Praha).

Poznámky pro vozíčkáře

Na pláži se vozíčkáři po pevných plochách mohou pohybovat celkem snadno, ale je třeba si vzít doprovod na cestu z parkoviště. Příjezdová cesta má příkrý sklon.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu