Mečkov

Chatová osada a skály na pravém břehu Brněnské přehrady


Mečkov je rozsáhlá chatová osada, která vznikala od r. 1954 na pravém břehu Brněnské přehrady 1,5 - 2 km jihovýchodně od Veverské Bítýšky, ale na katastrálním území města Brna, přesně řečeno městské části Bystrc. V osadě je přes 100 chat určených pro individuální rekreaci. Přes Mečkov vede červená turistická značka Veverská Bítýška - hrad Veveří, velmi vyhledávaná je doprava lodí po Brněnské přehradě v letní polovině roku. Zastávka pojmenovaná Mečkov je přímo pod chatovou osadou. 

Pod osadou vystupují do vody krásné slepencové skalky, které jsou známy pod různými názvy - Panáčkovy, Mečkovské, též v jednotném čísle jako Mečkovská skalka


Umístění

GPS souřadnice

49°16'2.866"N, 16°27'11.366"E (Mečkovská skalka)

49°16'3.590"N, 16°27'5.925"E (severní okraj chatové osady, zde se přístupová komunikace od Veverské Bítýšky noří do lesa)

49°15'45.652"N, 16°27'1.180"E (západní okraj chatové osady na přístupové komunikaci od silnice Brno -Veverská Bítýška

Adresa

Brno-Bystrc
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bystrc
Nadmořská výška
250 m.n.m. - 285 m.n.m.
Základní číselné údaje
Chatová osada byla založena r. 1954. Rozloha chatové osady je asi 17,1 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší "rozumnou" železniční stanicí je Brno hlavní nádraží, odkud pokračujte do zastávky Přístaviště tramvají č. 1. Dál pokračujte autobusem č. 303.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Podél pravého břehu přehrady jezdí autobus č. 303 na trase Brno, Zoologická zahrada - Hrad Veveří - Veverská Bítýška. Vystupte na zastávce Veverská Bítýška, rozc. Mečkov.

Na přehradě Dopravní podnik města Brna provozuje lodní dopravu. Jízdní řád lodí: http://www.idsjmk.cz/jrady/lod.pdf.  Je dražší, pomalejší, ale atraktivnější než autobus. Přepravuje i jízdní kola. Vystupte na zastávce Mečkov. 

Příjezd osobním autem, parkování

Ze silnice, která spojuje Brno-Bystrc a Veverskou Bítýšku odbočte na místě autobusové zastávky Veverská Bítýška, rozc. Mečkov. U osady lze zaparkovat. K Mečkovské skalce lze přijet po polní cestě od jihovýchodního okraje zástavby Veverské Bítýšky. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Pro zájezdy doporučujeme: nechte vystoupit účastníky na mostě přes Svratku u Veverské Bítýšky a nechte je jít pěšky po pravém břehu na hrad Veveří. Čekejte na parkovišti pod hradem. Atraktivní je tentýž výlet i po levém břehu. 

Přístup pěšky

Přes Mečkov vede červená turistická značka Veverská Bítýška - hrad Veveří. 

Příjezd na kole, parkování kol

Přes Mečkov lze jet na kole po červené turistické značce. Je nutno mít horské kolo. 

Poznámky pro vozíčkáře

Mečkov je dosažitelný jen autem. Červená turistická značka v obou směrech od osady má terénní charakter a pro vozíčkáře trasa na ní není sjízdná. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu