U Kotvy

Travnatá pláž na pravém břehu Brněnské přehrady


Pláž U Kotvy najdete na pravém břehu Brněnské přehrady. Název U Kotvy nese také restaurace na jihovýchodním okraji pláže a zastávka lodní dopravy. 

Pláž je převážně travnatá s pozvolným vstupem do vody, a proto je vhodná pro rodiny s dětmi. Atraktivitu zvyšuje možnost vybrat si poležení na slunci či ve stínu stromů, obojího je dostatek. Bývá tu méně lidí než na plážích bližších k městu. Možností pro hry dětí, jako např. prolézačky a hřiště, je méně než na sousední Kozí horce či Rokli.

Nevýhodou je ruch z blízké silnice, nedostatek parkovacích míst (parkoviště je jenom jedno - na opačné straně silnice od pláže). Dojem také mírně kazí skutečnost, že pro jízdu autobusem č. 303 na pláž Kotva už neplatí obvyklá brněnská předplatní jízdenka pro zóny 100 + 101, protože tady se nacházíte už v první zóně "za městem" a za jízdu autobusem si musíte připlatit.
    


Umístění

GPS souřadnice

49°14'37.029"N, 16°29'55.011"E (přibližný střed pláže)

Adresa

Brno-Bystrc
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bystrc
Nadmořská výška
232 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pláž je dlouhá asi 500 m, plocha vhodná pro rekreaci u vody má velikost asi 2,2 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Brno hlavní nádraží, odsud pak tramvají č. 1 směr Bystrc, Ečerova nebo do žst Brno - Královo Pole a odtud pak trolejbusem č. 30.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte tramvají č. 1 od Hlavního nádraží směr Bystrc, Ečerova a vystupte na zastávce Přístaviště. Odtud lze pokračovat pěšky.

Ze železniční stanice Brno-Královo Pole jeďte trolejbusem č. 30 do zastávky Podlesí, kde přestupte na tramvaj č. 1, 3, 11 a jeďte do zastávky Přístaviště. Z centra Brna, ze zastávky Česká jedou do zastávky Přístaviště tramvaje č. 3 a 11. Odtud lze pokračovat pěšky. 

Pro jízdu na pláž U Kotvy ale nejspíše použijete autobus č. 303, který vyjíždí z terminálu Zoologická zahrada. Zde se na něj dá přestoupit z tramvají 1, 3, 11. Jezdí po pravém břehu Brněnské přehrady do Veverské Bítýšky. Vystupte na zastávce Rokle, počítejte ale s tím, že autobus 303 nemá "tramvajové" intervaly mezi spoji. Ze zastávky Rokle jděte pak zpátky k městu.

Velmi atraktivní, i když dražší, je jízda lodí na zastávku U Kotvy z počáteční zastávky Přístaviště.

Příjezd osobním autem, parkování

Na opačné straně silnice, než je pláž, lze parkovat. Ovšem počítejte s tím, že v rekreační špičce toto parkoviště nemusí stačit kapacitou. A proto doporučujeme na pláž U Kotvy autem vůbec nejezdit nebo vůz nechat někde v Bystrci a dojít pěšky či dojet autobusem č. 303.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus U Kotvy parkovat nemůže. Nejbližší parkoviště (placené) je poblíž tramvajové zastávky Přístaviště. Můžete zkusit zaparkovat u blízké pláže Rokle.

Přístup pěšky

Ze zastávky tramvají Přístaviště: jděte nejprve do přístaviště, zde odbočte vlevo po žluté a červené turistické značce až dojdete k poloostrovu Rakovec, pak obejděte zátoku Rakovec a jděte podél břehu přehrady na pláž Kozí horka a ještě dále k pláži U Kotvy. Celkem 3 km.

Ze zastávky autobusu 303 Rokle: z vozu vystupujete blízko pláže. Jděte ve směru k městu. Ke středu pláže je to od zastávky 300 m.

Ze zastávky lodí U Kotvy: přístaviště lodí s nápadně dlouhým molem je umístěno na jihovýchodním cípu pláže a tvoří zajímavý celek s restaurací. Takže z mola půjdete dle libosti najít si místo pro rekreaci.

Příjezd na kole, parkování kol

Na kole se lze dostat na pláž U Kotvy velmi snadno po silnici podél pravého břehu Brněnské přehrady. Cyklostezka tu nevede, dejte pozor na hustý provoz aut a úzké krajnice. Silnice podél pravého břehu přehrady je označena značkami cyklotrasy č. 1 (Brno - Praha).

Poznámky pro vozíčkáře

Na pláži se vozíčkáři po pevných plochách mohou pohybovat celkem snadno, nemohou ale přijet od Přístaviště a Rakovce. Mezi Rakovcem a pláží U Kotvy je na pobřežní stezce vícero nesjízdných úseků. .

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu