Z Blanska byl dne 16. 5. 1945 vypraven zvláštní vlak č. 11554, kterým se vracel prezident republiky Edvard Beneš po 2. světové válce z exilu do Prahy. Cestoval s manželkou Hanou. Od Brna přijela kolona automobilů, prezident vykonal přehlídku čestné jednotky, srdečně se přivítal s představiteli města a promluvil k pětitisícihlavému davu. Byl to zvláštní pocit po válce slyšet v tomto okresním městě hlas, který si mnozí tajně pouštěli na vlnách BBC. A ještě větší nadšení se dostavilo, když prezident několika blanenským občanům předal pozdravy od známých a příbuzných, s nimiž je rozdělilo utrpení války. Součástí vlakové soupravy byl tehdy i nádherný tmavomodrý salonní vůz vyrobený pro T. G. Masaryka. A proč prezident jel vlakem z Blanska a nikoli z Brna? Beneš byl přece v exilu ve Velké Británii, proč se do Prahy vracel od východu?
Druhý československý prezident se již 11. března 1945 letecky přepravil z Velké Británie do Moskvy. 31. 3. 1945 nastoupil do vlaku a přes Kyjev a Lvov cestoval do Československa. Bylo naplánováno, že přijede již na osvobozené území. V Košicích pak byla 4. dubna za jeho přítomnosti ustavena vláda Národní fronty Čechů a Slováků, v níž hlavní slovo měli představitelé Komunistické strany Československa a sovětská režie zosobněná velvyslancem Valerianem Alexandrovičem Zorinem. Sověti již při osvobozování československého území mysleli na svoje podíly na moci. Prezident Beneš dále cestoval až 8.5. přes Poprad a Banskou Bystricu do Bratislavy, kam dojel den poté. To již, jak známo byla Praha osvobozena, takže větší část Benešova doprovodu a vláda se mohla letecky dopravit do Prahy a připravit pro prezidenta triumfální návrat "pozemní cestou". Z Bratislavy 12. května prezidentská kolona jela přes Hodonín, Masarykovo rodiště, do Brna. Trať s tunely mezi Brnem a Blanskem ještě nebyla sjízdná, proto kolona jede do Blanska, kde byl již připraven zvláštní vlak. To se stalo 16. května.
Z dobových pramenů víme, že vlak měl z Blanska odjet v 8.36 a do Prahy přijet ve 14.00, ale díky častým (i mimořádným) zastávkám a mohutnému vítání prezidenta nabrala slavnostní souprava velké zpoždění a dorazila v 15.15. Ochranu tratě držela sovětská armáda. Ovace na zastávkách prý byly nefalšované, v Praze pak už byly poněkud "oficiální", údajně vzhledem k přítomnosti mnoha sovětských představitelů.
R. 2005, kdy se v Blansku slavilo povýšení obce na město, byla jedním z bodů programu také rekonstrukce příjezdu vlaku se salonním vozem a odjezd prezidenta do Prahy. Na akci se mj. podílelo Volné sdružení přátel železnice a Vojenské sdružení Františka Šuláka.
Slavnostní odhalení desky, kterou vyhotovil pan Rostislav Kilián z Blanska, se konalo 27. 10.
2005. Desku najdete v nádražní hale vlevo mezi pokladnami.
Podle:
http://www.blansko.cz/clanky/2005/06/parni-vlak-benes-1945, 14. 10. 2013
Údaje z výstavy v Prezidentském vlaku 2. 7. 2018, Brno
Umístění
49°21'8.504"N, 16°38'52.140"E
Adresa
Nádražní 4Blansko 678 01
- Katastrální území
- Blansko
- Nadmořská výška
- 272 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Odhalení pamětní desky se konalo r. 2005.