Na skalnatém kopečku nad Svatou Kateřinou u Blanska stojí pozoruhodný pozdně gotický kostelík, který je významnou památkou a výrazným identifikačním bodem v krajině. Kostel je zasvěcen svaté Kateřině a také svatým Cyrilu a Metodějovi, kteří podle pověsti tady kázali v 9. století. Současný kostel na místě dřevěné kapličky nechali postavit asi v roce 1469 majitelé nedalekého Nového hradu – bratři Dobeš a Beneš Černohorští z Boskovic a na Černé Hoře. Zeď kolem kostela je nejspíše starší než sám dnešní kostel, sloužila zřejmě jako opevnění původní dřevěné stavby.
Kostel je jednolodní, nad ním vystupuje nízká dřevěná zvonice. Stavba má malá gotická okna a křížová klenutí s žebry ukončenými hlavicí. Hlavní vchod upoutá mohutným kamenným schodištěm, v západním průčelí je zakončen stupňovitým štítem. Na kostele ve Svaté Kateřině je velmi cenná skutečnost, že si zachoval téměř původní podobu bez zásadní přestavby.
Zařízení kostela pochází z různých slohových období Gotická je kazatelna a téměř čtyři metry vysoký kamenný sanktuář. Ostatní zařízení pochází ze 17. století, kdy byl kostelík poutní svatyní. Na severní zdi lodi visí deskový obraz Stětí Kateřiny. Severní boční raně barokní oltář nechal zhotovit Baltazar Lev z Rožmitálu, tehdejší majitel města Blansko. Jsou na něm dvě pozdně gotické sochy zobrazující sv. Apolenu a Barboru z třetí čtvrtiny 15. století. Pravý boční oltář pochází z roku 1690 a je na něm umístěna pozdně gotická socha Madony. „Nejmladší a tvarově nejbohatší je hlavní oltář z doby kolem roku 1710. V jeho výklenku je umístěna pozdně gotická dřevěná plastika svaté Kateřiny z konce 15. století. Varhany nemají datovaný původ.
Na podlaze v lodi leží náhrobní kámen, který uzavírá vchod do podzemní krypty. V ní měla být hrobka pánů z Wildenberga – majitelů starého zaniklého hradu. Když r. 1826 probíhala oprava kostela, byla krypta otevřena, ale kromě několika dřevěných rakví, ornamentálních maleb a nápisů psaných rudkou na stěny v ní nebylo nalezeno nic mimořádného. R. 1949 byl kostel opravován, mj. byly renovovány oltáře a u gotických plastik byla odkryta a konzervována původní polychromie.
Kostel je přístupný veřejnosti jen při mších a poutích (So: 15.00 hod. zimní čas, 17.00 hod. letní čas a také 5. 7. - hlavní pouť).
Podle:http://blanensky.denik.cz/serialy/svata-katerina-zastaveni-verozvestu20100608.html, 20. 2. 2014
http://pamatkovykatalog.cz/?order=relevance%3Adesc&mode=fulltext®ion%5B0%5D=Jihomoravsk%C3%BD+kra..., 11.7.2017
Umístění
49°19'48.237"N, 16°36'48.014"E
Adresa
Svatá KateřinaŠebrov-Kateřina 678 01
- Katastrální území
- Svatá Kateřina
- Nadmořská výška
- 313 m.n.m.
Přístup
Příjezd vlakem
Nejbližší železniční stanice se jmenují Blansko (trať Brno - Česká Třebová) a Kuřim (trať Brno - Havlíčkův Brod). Od obou železničních stanic lze dále pokračovat autobusem.Příjezd jinou hromadnou dopravou
Mezi Kuřimí, žst. a Blanskem, žst. jezdí v pracovní dny i o víkendech v poměrně hustých intervalech linka 152. Zastávka, kde můžete vystoupit k prohlídce kostela se jmenuje Šebrov-Kateřina, Sv. Kateřina.Příjezd osobním autem, parkování
Osobním autem lze zaparkovat v úzkých uličkách, které vedou ke kostelu od hlavní silnice od severu a pak ke kostelu od západu. Lze dojet až dokonce ke kostelu.Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Autobus se do úzkých uliček západně od kostela nevejde a v zástavbě Svaté Kateřiny se neotočí. Vjeďte do vsi jednosměrnou silnicí od Šebrova, nechejte přibližně uprostřed zástavby vystoupit účastníky zájezdu a čekejte. Vyjeďte ze vsi směrem na Blansko.Přístup pěšky
Z Vranova. konečné autobusu: hezká vycházka lesem, převážně z kopce po zelené značce necelé 3 km.
Z Kuřimi, žst.: jděte po modré značce asi 8,5 km. Cestou můžete jít přes hřeben Babího lomu. Hezké odpočinkové místo pod Babím lomem je Lelkovadlo.
Z Blanska, žst.: jděte nejdříve k soutoku Svitavy a Punkvy a pak po modré značce přes kopec přes Olešnou. Celkem asi 5,5 km.