Dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana u Březové nad Svitavou

Dílem recesistická, dílem seriózní stavba, z níž je kus města opravdu vidět...


Nad městem Březová nad Svitavou se prudce zvedají stráně nad oběma břehy Svitavy, která je tu ještě jen potokem. Shora je místy vidět dolů na město, údolí a železniční trať, ale většinou ve výhledu brání vzrostlý les. Místní radní se na začátku 21. století rozhodli na pravé hraně údolí postavit rozhlednu s úmyslem  nalákat do města turisty, přičemž vznik stavby okořenili legendou o pobytu českého génia Járy Cimrmana v Březové.

Jára Cimrman se údajně r. 1907 potuloval okolím Březové a ve výhledech do údolí mu překážely stromy. Navíc si vytkl za cíl přesvědčit radní, aby docenili celoživotní dílo místního rodáka geodeta profesora Karla Kořistky, který zemřel rok předtím ( rok 1916 uvedený na tabuli pod rozhlednou je chybný, opsali ho pak autoři mnoha webů). O významu Karla Kořistky Cimrman radní nepřesvědčil, takže si zapsal první neúspěch. Za možnost postavit rozhlednu prý takticky lobboval u každého jednotlivě, ale výsledek byl stejný. Rozhledna tehdy postavena nebyla a naplnila se Cimrmanova věštba: "....když ne teď, tak až za sto let..."

 Až roku 2006 byla zahájena dlouho odkládaná stavba, kterou financoval Pardubický kraj a město Březová nad Svitavou a kterou projektoval Antonín Olšina a zhotovila firma Telnar z Poličky.  Otevřena byla roku 2007 za účasti Zdeňka Svěráka a dalších cimrmanologů. Je opravdu "dobře ukrytá". Při cestě zdola od města je vidět doslova na poslední chvíli.

Konstrukce z modřínového dřeva je vyztužena ocelovými táhly.

Lesním průsekem je vidět část města Březová nad Svitavou. Ačkoli výhled není dokonalý, záměr zbudovat vyhlídkový bod přilákal do města, kde turistická atrakce dosud chyběla, spoustu lidí a rozhledna nouzí o návštěvníky netrpí. Část z nich nevolí jen prostý výstup z města nahoru a zpět, ale projde se dál po několika větvích naučné stezky.

Rozhledna je volně přístupná.

Vynikajícím nápadem se ukázalo při cestě od železniční trati na rozhlednu instalovat volně přístupný nízkolanový park. Nechybí tam také legenda o Cimrmanovi, ale lanové překážky se líbí dětem i dospělým. Některé jsou snadno zdolatelné, ale jiné jsou náročné zejména na obratnost.
    
Podle:

http://rozhledny.webzdarma.cz/, 16. 3. 2015
    


Umístění

GPS souřadnice

49°38'49.278"N, 16°30'43.044"E

Adresa

Březová nad Svitavou 569 02

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Česká Dlouhá
Nadmořská výška
476 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozhledna byla otevřena roku 2007. Je 20 m vysoká, vyhlídková plošina je ve výšce 15 m nad terénem.

Přístup

Příjezd vlakem

Vlakem na trati Brno - Česká Třebová jeďte buď do stanice Březová nad Svitavou nebo do zastávky Březová nad Svitavou-Dlouhá. Ani jedno nádraží není vzhledem k dosažení centra města nebo rozhledny šikovné. První je excentricky umístěno na jih od města, druhé ve venkovské zástavbě daleko směrem na Svitavy.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

V Březové zastavují dálkové autobusy spojující Svitavy a Brno i několik místních linek ze Svitav. Dostanete se sem v pracovní dny docela dobře, o víkendu je provoz autobusů slabší. Vystupte na zastávce Březová nad Svitavou, nám.

Příjezd osobním autem, parkování

Auto zaparkujte v Březová nad Svitavou na náměstí.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus zaparkujte v Březové nad Svitavou na náměstí.

Přístup pěšky

Z náměstí v Březové nad Svitavou jděte podle značení naučné stezky nejdříve okolo kostela, pak přejděte potok Svitavu a podejděte železniční trať. Stoupejte lesem, cestou můžete skotačit v lanovém parku. K rozhledně je to od lanového parku asi 500 metrů, z náměstí asi 1,2 km.

Ze žst Březová nad Svitavou je třeba jít na náměstí asi 1,5 km, ze železniční zastávky v Dlouhé je to k místu, kde naučná stezka podchází trať, asi 1,4 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Rozhledna je sice na kole zdolatelná, ale jen pro špičkové jezdce. Běžnému smrtelníkovi doporučujeme vydat se z náměstí na rozhlednu pěšky.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře je rozhledna nedostupná.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu