Proslulá městská památková rezervace v Telči s nádherným náměstím a zámkem je obklopena rybníky a také částečně parkem.
Původní zahrada vznikla někdy kolem r. 1580, tedy 12 let po velké přestavbě zámku za Zachariáše z Hradce. Zahrada byla součástí bytových prostor a dnes je v ní dominantním prvkem závěr zámecké kaple a arkádový ochoz, který ji stavebně odděluje od města. Určitě byla majiteli zámku využívána ke krátkým procházkám a setkáním bez asistence obyvatel na náměstí. Dochoval se tu reliéf Neptuna s trojspřežením na fasádě starého paláce. Původní kompozice zahrady se nezachovala, protože během slohových i módních změn procházela mnoha úpravami. Dnes je v ní vegetace poměrně strohá a chudá.
Za zajímavými botanickými skvosty musíme do širokého zeleného pásu, který obklopuje zámek mezi rybníky Štěpnickým a Ulickým a který byl založen v 16. století (s podstatnými změnami na přelomu 18. a 19. století). V krajinářském parku se střídají menší palouky se vzrostlými skupinami keřů a stromů, jsou odtud vznešené pohledy na zámek a neobvyklé průhledy na část domů ve městě.
Celková rozloha parku je asi 6 ha. Roste v něm asi 29 jehličnanů a 119 listnáčů.
Klasicistní skleník (nebo také podle některých pramenů oranžerie) stojí v západní části parku od první poloviny 19. století. R. 1848 v něm pracoval jako zahradník B. Roezl, cestovatel a objevitel několika druhů orchidejí.
Z jehličnanů jsou nejčastěji zastoupeny smrky, druhy Picea abies, P. glauca, P. pungens a různé druhy jalovců. K nejcennějším dendrologickým zajímavostem patří modřín daurský (Larix gmelinii) a některé cypřišky. V parku dále rostou zeravy, zakrslý zeravinec, jedlovec a pěkně urostlé vejmutovky.
Mezi listnáči jednoznačně dominuje Zachariášova lípa asi 100 m jižně od skleníku, která má obvod kmene 762 cm, výšku 12 m a která byla r. 2010 vyhlášena památným stromem. Nicméně mezi listnáči v parku jednoznačně převažují buky. Dále jsou zastoupeny bobkovišně, slivoně, mandloně, kaliny a také vzácná olše Spaethova. Můžeme najít i zmarličník japonský se třemi kmeny a mnoho dalších zajímavých stromů a keřů.
Park v Telči je hodně přeplněn lidmi v létě, i když většina návštěvníků města jím jen prochází od parkoviště k zámku. Na jaře je v parku svěží atmosféra nového života, podzim zde mají rádi fotografové hledající nové kombinace barev. Zcela specifickou náladu zde ale zažijete v zimě za mrazivého dne. V Telči totiž obvykle bývá málo lidí, v parku mezi namrzlými dřevinami nebývá vůbec nikdo.
Podle:
Hieke, K. (1985): Moravské zámecké parky a jejich dřeviny, Státní zemědělské nakladatelství Praha, s. 238
http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/chrob_find/index.php?CIS=&NAZEV=&h_organ_oochp=&KRAJ=&OKRES=&...=, 3. 3. 2019
Umístění
49°11'8.236"N, 15°26'53.287"E
Adresa
Telč 588 56- Katastrální území
- Telč
- Nadmořská výška
- 515 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Celková plocha parku je asi 6 ha.