Dub u Junácké louky

Statný exemplář při žluté turistické značce na levém břehu Brněnské přehrady


Dub u Junácké louky je pozůstatkem původního přirozeného lesa, který rostl severozápadně od Brna ve stráních nad řekou Svratkou. Patří mezi nejmohutnější stromy na území města Brna. Spolu s Junáckou loukou a stezkou vinoucí se stráněmi v chráněném území Břenčák jej počítáme k nejhezčím výletním cílům u Brněnské přehrady. Je velmi dobře přístupný od lávky pod hradem Veveří.

Podle:

http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/odps/pstromy/index.php?frame&ODPS_TREE=7867&SO_MOST=101067, 16. 1. 2015


Umístění

GPS souřadnice

49°15'43.921"N, 16°27'25.536"E

Adresa

Brno-Kníničky
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kníničky
Nadmořská výška
250 m.n.m.
Základní číselné údaje
Dub má výšku 18 metrů, obvod kmene 352 cm, památným stromem byl vyhlášen r. 2002.
Kategorie chráněného území
Památný strom

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší "rozumnou" železniční stanicí je Brno hlavní nádraží, odkud pokračujte do zastávky Přístaviště tramvají č. 1. Dál pokračujte autobusem č. 303.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Podél pravého břehu přehrady jezdí autobus č. 303 na trase Brno, Zoologická zahrada - Hrad Veveří - Veverská Bítýška. Vystupte na zastávce Lávka pod hradem.

Na přehradě Dopravní podnik města Brna provozuje lodní dopravu. Jízdní řád lodí: http://www.idsjmk.cz/jrady/lod.pdf.  Je dražší, pomalejší, ale atraktivnější než autobus. Přepravuje i jízdní kola. Vystupte na zastávce Hrad Veveří, přístaviště.

Příjezd osobním autem, parkování

Osobní auto zaparkujte pod hradem Veveří, kde je velké bezplatné parkoviště. Odtud jděte pěšky po stezce podél silnice celkem 700 m. Nepokoušejte se parkovat těsně u lávky. Městská policie tu je velmi obezřetná. Na levý břeh se autem nedostanete.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může též parkovat pod hradem Veveří.

Přístup pěšky

Ze zastávky autobusů 303 Lávka pod hradem: Jděte k lávce asi jen 200 m, pak přejděte lávku. Junácká louka je nad levým břehem. K dubu děte proti proudu po žluté značce asi 600 m.

Ze zastávky lodní dopravy Hrad Veveří, přístaviště: vyjděte na silnici, pak vpravo, celkem jen 100 m, pak podobně jako od zastávky autobusu.

Z parkoviště pod hradem Veveří: Jděte po pěší stezce, která lemuje silnici, k řece, celkem 700 m. Pak přejděte lávku na druhou stranu. Dál viz přístup od autobusu.

Z parkoviště na Osadě: jděte po červené značce podél levého břehu asi 6 km. U lávky pod hradem Veveří zůstaňte na levém břehu a pokračujte proti proudu po žluté značce cca 600 m.

Příjezd na kole, parkování kol

Oba břehy přehrady jsou vyhledávány milovníky kol.

Levý břeh je od Osady k lávce pod hradem Veveří "přírodní" se zákazem vjezdu motorových vozidel. V úseku od lávky do Chudčic můžete jet po žluté pěší trase, ale slabší povahy nezvládnou na úzkých místech a mezi srázy dávku adrenalinu. Také hrozí kolize s pěšími. Dub u Junácké louky najdete na začátku této adrenalinové trasy ve směru od lávky pod hradem Veveří. Oficiální trasa vede po modré značce (širší lesní cesta) a je daleko bezpečnější. 

Na pravém břehu jsou cyklisté po celé délce nuceni jet po nebezpečné silnici s hustou frekvencí vozidel a s konstrukcí vozovky takřka bez krajnic. Pravý břeh nedoporučujeme zejména pro výlety s malými dětmi!

Lávka samotná cyklistům zpřístupnila zejména levý břeh a umožnila jim lépe plánovat výlety. Škoda, že nenásledovala další opatření k bezpečnosti provozu na obou březích. Také nenadchla ekology, protože Junácká louka se vzácnou květenou se stala velmi snadno přístupnou a zranitelnou před nerozumnými návštěvníky. Dub u Junácké louky naštěstí velkým zájmem turistů nijak netrpí.

Poznámky pro vozíčkáře

Dub u Junácké louky není pro vozíčkáře přístupný.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu