Dub u hradu Veveří

Velmi hezký exemplář u horní brány hradu


Hrad Veveří jistě pamatuje doby, kdy okolní lesy byly porostlé mohutnými stromy. V terénu okolo hradu, v poměrně nízkých nadmořských výškách byly "doma" především duby, sem tam se mezi ně přimísily jiné listnáče, někde borovice. V lesích okolo hradu můžete místy narazit na mohutné exempláře dubu, jeden opravdu výjimečný jedinec roste hned za hradbami.

Dub u hradu Veveří najdete při stezce s červenou turistickou značkou, která vede od horního vchodu do hradu (je zde i horní parkoviště) směrem dolů okolo hradeb k dolnímu vchodu. Dub je zbytkem původních lesů. Škoda, že hned vedle památného stromu stojí škaredý transformátor.

Jen málo turistů se vydá od hradu Veveří po bývalé zelené značce k Novým Dvorům. Cesta je zarostlá, ale zajímavá v tom, že v minulosti nepochybně spojovala hrad s jeho hospodářským zázemím. Je to dodnes v terénu patrné. Okolo této dávno nepoužívané cesty rostly přirozeně také duby nebo je majitelé hradu okolo cesty nechali vysázet. Několik exemplářů vyrostlo do statné velikosti.Umístění

GPS souřadnice

49°15'21.171"N, 16°27'35.788"E

Adresa

Brno-Bystrc
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bystrc
Nadmořská výška
290 m.n.m.
Základní číselné údaje
Strom má výšku 16 metrů, obvod kmene 400 cm, jako památný byl vyhlášen r. 1994.
Kategorie chráněného území
Památný strom

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší "rozumnou" železniční stanicí je Brno hlavní nádraží, odkud pokračujte do zastávky Přístaviště tramvají č. 1. Dál pokračujte autobusem č. 303.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Podél pravého břehu přehrady jezdí autobus č. 303 na trase Brno, Zoologická zahrada - Hrad Veveří - Veverská Bítýška. Vystupte na zastávce U Matky Boží.

Na přehradě Dopravní podnik města Brna provozuje lodní dopravu. Jízdní řád lodí: http://www.idsjmk.cz/jrady/lod.pdf.  Je dražší, pomalejší, ale atraktivnější než autobus. Přepravuje i jízdní kola. Vystupte na zastávce Hrad Veveří, přístaviště.

Příjezd osobním autem, parkování

Osobní auto zaparkujte nad hradem Veveří, kde je menší bezplatné parkoviště. Ze silnice Nové Dvory - Veverská Bítýška odbočte ke hradu v místě, kde uvidíte osamocený kostel.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus zaparkujte na parkovišti pod hradem. Na parkoviště nad hradem sice není pro velká vozidla zákaz vjezdu, ale pokud by prostor byl obsazen, mohl by řidič mít velké problémy s otočením vozidla.

Přístup pěšky

Ze zastávky lodí Hrad Veveří, přístaviště jděte k dolnímu parkovišti pod hradem a odtud vzhůru k hradu. Pokud chcete dub zhlédnout, nejděte do hradu, ale těsně před branou odbočte po červené značce vzhůru, až dub uvidíte po levé straně nad svahem. Celkem od přístaviště asi 900 m, z dolního parkoviště 200 m.

Ze zastávky autobusu U Matky Boží jděte kolem kostela k hradu a před branou na horním parkovišti odbočte doleva. Celkem od zastávky 600 m, z horního parkoviště jen 50 m.

Příjezd na kole, parkování kol

Pěšina podél hradeb a okolo dubu je s opatrností sjízdná na horském kole.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři si mohou strom prohlédnout jen zdálky z horního parkoviště nebo musejí  pro sjezd k němu a hlavně pro návrat mít fyzicky silný doprovod.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu