Přírodní koupaliště Šistý v Rudici

Vodní plocha na místě bývalých dolů


Název jezírka Šistý u Rudice je odvozen od číselného označení kaolinového dolu Šestý, který byl na tomto místě provozován. Jezero vzniklo zatopením těžebního prostoru, kdy jílovité hmoty ucpaly odtok do níže položených prostor. V okolí jezera je možno vidět terénní vyvýšeniny, zbytky hald a odvalů hlušiny. Suroviny byly těženy z rudických vrstev, o jejichž vzniku píšeme u hesla Lom Seč. Jezírko Šistý slouží jako koupaliště, vstup a koupání je na vlastní nebezpečí.

Podle:

Tabule naučné stezky u jezírka, 30. 4. 2011


Umístění

GPS souřadnice

49°20'7.816"N, 16°43'22.485"E (východní břeh)

Adresa

Rudice 679 06

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Rudice u Blanska
Nadmořská výška
504 m.n.m.
Základní číselné údaje
Vodní plocha má rozlohu 0,36 ha.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Blansko. Zastavují tu osobní vlaky i rychlíky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Rudice se dostanete autobusem č. 231 z Blanska nebo z Jedovnic. V pracovní dny je spojení celkem časté, ale některé spoje do Rudice nezajíždějí, o víkendech se do Rudice dostanete v intervalech po 2 hodinách.

Příjezd osobním autem, parkování

Přímo k jezírku se autem dojet nedá. Vůz zaparkujte někde v obci, např. na severním konci ulice Tumperské, a dojděte pěšky.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Vůz nechte někde ve středu obce Rudice.

Přístup pěšky

Přes Rudici vede např. zelená turistická značka Křtiny - Jedovnice. Nevede ale přímo k jezírku. K tomu vás dovede naučná stezka. Přístup k jezírku je možný ze tří směrů: od jihu od Dělnického domu, pak ze středu obce a také od severu.

Příjezd na kole, parkování kol

Přes Rudici vede cyklotrasa 5119 Blansko - Jedovnice. Doporučujeme z ní odbočit u Dělnického domu ulicí Na zahrádkách. Jeďte po ní "'za humna" obce.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář se k jezírku Šistý může dostat jen s fyzicky silným doprovodem a s potížemi. K jezírku sice vedou tři cesty, ale ani jedna z nich není dobře sjízdná.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu