Jižně a jihozápadně od bývalé vesnice Pohoří na Šumavě na zvlněné náhorní plošině pod horou Kamenec se do přírodě blízkého stavu dostává rozsáhlá plocha luk a pramenišť tří potoků s ostrůvkovitou stromovou a keřovou vegetací. Kdysi tady byly pastviny nebo louky, které se kosily jednou nebo dvakrát ročně. Když v 50. letech 20. století museli obyvatelé nuceně Pohoří opustit, začala na místě pastvin a luk "úřadovat" příroda. Lidé zde stačili jen některé potoky napřímit, ale i ony zůstaly v poměrně neporušeném stavu. Nastalo období 40 let opuštěnosti. Odborně se procesu, kdy příroda postupně zahlazuje činnost člověka, říká sukcese a stavu, kdy příroda je v rovnovážném stavu, se říká klimax. Rovnovážným stavem se rozumí situace, kdy vstupy hmoty, energie a informací do nějakého systému se rovnají výstupům a současně - pokud systém přijme hmoty, energie nebo informací jiné než běžné množství, sám si zreguluje reakci na tento podnět a "zorganizuje" výstup.
Když ochránci přírody po zrušení hraničního pásma našli louky, rašeliniště a nivu vodního toku Pohořského potoka a dvou menších přítoků, měli jasno. Viděli takřka učebnicový příklad sukcesních stadií, v některých místech se blížících klimaxu. Navíc tu našli několik botanických a zoologických "lahůdek".
Prameniště Pohořského potoka se rozkládá (jako ostatně většina Novohradských hor) na hrubě zrnitých žulách. Nad nimi se vyvinuly rašeliniště nebo podmáčené půdy a nad nimi různá společenstva vegetace - horské louky, krátkostébelnaté travní porosty, vysokobylinné porosty v nivách a v rašeliništích, ostřicové louky a krátkostébelnatá ostřicovo-rašelinná společenstva. Nejzajímavějším rostlinným druhem je tu kýchavice bílá pravá (Veratrum album). Další floru popisuje podrobně článek, z něhož jsme čerpali základní informace, viz odkaz dole. Kromě bylin se na loukách místy usadily soliterní dřeviny, např. smrk ztepilý (Picea abies), vrba ušatá (Salix aurita), vrba pětimužná (Salix pentandra) a olše zelená (Duschekia alnobetula). Rezervace je také domovem mnoha druhů hmyzu a ptáků. V okolí se dokonce vyskytuje dnes už vzácný tetřívek obecný (Tetrao tetrix).
Prameniště Pohořského potoka tvoří oku lahodící krajinu. Cestou mezi Pohořím na Šumavě a vrcholem hory Kamenec si toho jistě všimnete.
Ochránci přírody jednou za několik let ručně plochy prameniště kosí, tím chtějí dosáhnout stálou nebo rostoucí biodiverzitu (druhovou různorodost) v tomto pěkném území.
Podle:
http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/soucas/i_pohpot.htm, 24. 6. 2020
Umístění
48°35'57.996"N, 14°41'20.774"E (můstek přes Pohořský potok na zelené značce Pohoří - hora Kamenec)
Adresa
Pohoří na ŠumavěPohorská Ves 382 41
- Katastrální území
- Pohoří na Šumavě
- Nadmořská výška
- 897 m.n.m. - 975 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Rozloha pořírodní památky je 70,8 ha. Vyhlášena byla r. 1992.
- Kategorie chráněného území
- Přírodní památka Prameniště Pohořského potoka