Buky na Vlčím kopci

Mohutné stromy poblíž malebného zámečku


V těsné blízkosti zámečku Vlčí kopec u Náměště nad Oslavou roste několik velmi pěkných buků. Dva z nich jsou od r. 1982 prohlášeny za chráněné, podle dnešní terminologie jsou vedeny jako památné. Stromy jsou vysoké 25 m až 30 m, mají obvod přes 400 cm a  dobrý zdravotní stav. Kromě buků si též všimněte velmi krásné skupiny douglasek tisolistých nad zámečkem u prostranství, kde lze parkovat s autem.


Umístění

GPS souřadnice

49°9'12.355"N, 16°9'46.290"E

Adresa

Kladeruby nad Oslavou 675 75

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kladeruby nad Oslavou
Nadmořská výška
420 m.n.m.
Základní číselné údaje
Buky byly prohlášeny za chráněné r. 1982.
Kategorie chráněného území
Památné stromy Buky na Vlčím kopci Přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice Náměšť nad Oslavou nebo Kralice nad Oslavou leží na trati Brno - Jihlava. V Náměšti zastavují i rychlíky, v Kralicích jen osobní vlaky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusů se jmenuje Kladeruby nad Oslavou, Vlčí kopec. Jezdí sem spoje z Třebíče, Náměšti nebo z Mohelna, ale pouze v pracovní dny. Pokud pojedete z Brna, doporučujeme mj. jet vlakem do Tetčic, zde přestoupit na autobus 423 a výlet podél Oslavy začít buď v Senoradech nebo v Mohelnu. Do blízkosti krásných míst na Oslavě, tedy i blízko k Vlčímu kopci, se takto dostanete i v nepracovní dny.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem lze přijet až k těsné blízkosti buků. Zákaz vjezdu sem na lesní silnici není. Parkovat lze na rovinatém místě nad zámečkem.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Platí tentýž popis jako pro auto.

Přístup pěšky

Z Náměšti nad Oslavou, žst.: velmi krásný výlet po zelené značce. Celkem 10,5 km.

Z Kralic nad Oslavou, žst.: přístupová cesta po modré značce s prudkým klesáním k řece Oslavě a náročným výstupem k zámečku. Celkem téměř 7 km.

Z autobusové zastávky Kladeruby nad Oslavou, Vlčí kopec: jděte na sever Haugwitzovou alejí cca 1 km.

Z Mohelna: můžete vyrazit např. na sever k řece k mlýnu Skřipina a odtud jít po zelené značce na pravém břehu.  Celkem 7,5 km.

Ze Senorad: jděte dolů k řece po žluté značce k Senoradskému mlýnu a pak pokračujte po levém břehu po zelené značce. Celkem 9,5 km.

Oba buky rostou nad zámečkem při modré značce. Jsou vidět i z přístupové silničky, která vede k zámečku. 

    

Příjezd na kole, parkování kol

Všechny výše jmenované cesty pro pěší jsou s opatrností sjízdné pro horská kola. Cyklistické túry podél Oslavy ale doporučujeme jen velmi zkušeným a trénovaným borcům. Červenou značku na levém břehu v úseku pod Náměští doporučujeme jen pro pěší.

Poznámky pro vozíčkáře

Zámek Vlčí kopec si mohou vozíčkáři po příjezdu autem zpoza závory prohlédnout. Buky si mohou prohlédnout, pokud mají s sebou fyzicky zdatný doprovod. Po okolních stezkách se ale příliš daleko nedostanou.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu