Zvonohra ve Křtinách

Unikátní soubor mohutných i menších zvonů v ambitu vedle kostela Jména Panny Marie ve Křtinách nedaleko Brna.


Vedle chrámu P. Marie ve Křtinách se nachází unikátní zvonohra, která sestává ze 33 zvonů, které vyzvánějí v různých tónech a umožňují přehrát až 1000 skladeb.

Výroba začala koncem 90. let 20. stol. ve zvonárně Petra Manouška v Praze - Zbraslavi. Maminka pana zvonaře akademická sochařka paní Květa Manoušková se podílela na přípravě modelů. Zbraslav v roce 2002 postihla ničivá povodeň, kdy voda Vltavy dosahovala ve zvonařské dílně výše přes 4 m a připravené modely byly zničeny.

Zvony byly nakonec odlity v Astenu v Holandsku a dovezeny do Křtin  v l. 2004-2010. Zvony jsou poháněny elektromotory, je k nim možno připojit klávesnici a "programovat" je.

Kdy hraje zvonohra?

V sobotu v 18:06 a v neděli ve 12:06 hod.

Před tím věžní hodiny odbijí na malý cimbál (120 kg) čtyři čtvrtě a na velký cimbál (180 kg) počet skončených celých hodin. Pak 5 minut zvoní sv. Antonín.

O vánocích (mezi 25.12. a 1.1.) hraje zvonohra pásmo 14 koled každý den v poledne a při západu slunce (asi v 16 hodin)

Na požádání je možno zvonohru pustit ručně i jindy (ptejte se na faře nebo v kostele) a vybrat si skupinu písní.Podle:

http://www.poutnik-jan.cz/lidova-zboznost--c/prvni-uplny-prehled-krtinske-zvonohry/,


Umístění

GPS souřadnice

49°17'48.834"N, 16°44'35.009"E

Adresa

Křtiny 679 05

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Křtiny
Nadmořská výška
413 m.n.m.
Základní číselné údaje
33 zvonů o celkové hmotnosti 2487,6 kg

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávkou je Adamov zastávka. Odsud je to pěšky po modré značce do Křtin cca 9 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Velmi oblíbená a poměrně vytížená je linka autobusů 201 Brno-Židenice, žel. st. – Brno, Stará Osada – Křtiny – Jedovnice. Z Adamova do Křtin anebo z Vyškova do Křtin se dostanete autobusem 157. A konečně „miniaturní“ spojení představuje linka 216 ze Křtin do sousední vesnice Habrůvka.

Příjezd osobním autem, parkování

S osobním autem lze pohodlně po silnicích II. či III. tř. do Křtin přijet z Brna, Adamova, Jedovnic či Vyškova. Parkoviště a odstavné plochy sice v Křtinách poblíž chrámu neposkytují mnoho prostoru, ale běžně stačí. Při poutích nebo slavnostech ovšem v Křtinách moc naděje na parkování není.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může zaparkovat ve středu Křtin před chrámem, speciální parkoviště pro busy ale nehledejte, neexistuje.

Přístup pěšky

Vede tudy několik turistických značek, jmenujme významnější přístupové trasy – po jedné modré se sem dostanete z Adamova pěkným údolím Křtinského potoka a pak přes kopec, druhá modrá sem turisty přivádí ze železniční zastávky Babice nad Svitavou. Po červené značce sem můžete dojít z Bílovic nad Svitavou. To byly trasy, kam lze dojet na výchozí bod vlakem. Z Jedovnic sem vedou přístupové trasy hned dvě – zelená přes Rudice a žlutá přes les a vrcholové partie Proklestu. Všechny trasy jsou zhruba půldenní a nadchnou milovníky lesů a ticha.

Pokud chcete vidět ve Křtinách zvonohru, hledejte v pravém ambitu u chrámu (pravý je myšlen při čelním pohledu do chrámu). Do ambitu se vchází "shora" a "zezadu". Vyjděte od autobusové zastávky vzhůru po asfaltové silnici k faře a dejte se vlevo vchodem do ambitu.

Příjezd na kole, parkování kol

Cyklisté do Křtin mohou přijet po silnicích od Adamova údolím Křtinského potoka, od Jedovnic, od Vyškova přes Bukovinku nebo od Brna přes Ochoz. Jízdu po silnicích ale příliš nedoporučujeme, protože do oblasti Křtin a Moravského krasu míří hodně automobilistů. Cyklotrasy 5077 poblíž Křtin a 5081 přes Křtiny částečně využívají lesních silnic bez automobilového provozu. Parkoviště pro kola v Křtinách ale není.

Nejlépe je kola nechat a hlídat před ambitem.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům doporučujeme pro návštěvu Křtin doprovod, městys je v kopcovitém terénu.
Do ambitu ke zvonohře se vozíčkář s doprovodem dostane poměrně snadno. Jděte od parkoviště u autobusové zastávky směrem k faře a pak doleva přes ambit ke zvonohře.

Rady a tipy

Doporučujeme pěší zelenou trasu: Jedovnice – Rudické propadání – Rudice – Křtiny (9 km).

Doporučujeme navštívit chrám P. Marie.

Rozhodně doporučujeme zvonohru navštívit v době, kdy má být "v provozu".
V létě je poměrně příjemné a cenově velmi přijatelné táboření na místním koupališti a veřejném tábořišti.
Nedaleko Křtin rozhodně stojí za návštěvu jeskyně Výpustek (při silnici k Adamovu) a arboretum (při silnici k Jedovnicím).


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu