Větrné kolo ve Višňovém

Ojedinělá technická památka v městysi u Znojma


Mezi Brnem a Znojmem není turisticky přitažlivá krajina. V mírně zvlněné pahorkatině se tu na obrovských lánech pěstuje obilí, cukrová řepa nebo vinná réva. Lesy téměř chybí, stejně jako památky, které by přitahovaly návštěvníky. To platí pro trasu přes Pohořelice.

Pokud jedeme přes Moravský Krumlov, je oko milovníka přírody více potěšeno. Krajina severně od hlavní silnice Znojmo - Moravský Krumlov je už turisticky "veselejší". 

Městys Višňové je světlou stránkou této krajiny. Je rozprostřen nedaleko lesního komplexu, na jehož jižním okraji byla postavena malá závlahová vodní nádrž, která je vhodná i na koupání. Ve Višňovém se rozhodli kolem r. 2008, že postaví cyklopenzion, kde kromě přenocování mj. nabízejí samoobslužnou opravnu kol, půjčovnu kol, masáže, služby kosmetiky a saunu. To svědčí o neobvyklém uvažování tehdejšího vedení obce.

Několik obcí pak spojilo síly a nechali si přes svá území vést Cyklostezku Moravskokrumlovsko-Jevišovicko (spíš terénní cyklotrasu) a červenou pěší značku, takže turisté si sem již částečně našli cestu.

Opravdu ojedinělou památkou, která ve Višňovém stojí za zhlédnutí, je větrné kolo.

Větrné kolo větrákového typu ve Višňovém má dvojité kormidlo a kovový stožár příhradové konstrukce. Důvodem stavby větrné turbíny r. 1910 bylo zajistit pohon pro čerpadlo pitné vody do obecního rezervoáru, z něhož byl vodovodem zásobován velkostatek hraběte F. Spiegela-Diesenberga a okolní domy. Stavbu provedla na objednávku správce velkostatku vídeňská pobočka drážďanské továrny Rudolfa Braunse Herkules. 

Od doby montáže až do první poloviny 40. let 20. století větrná turbína pracovala samostatně. Pak k ní byl připojen i elektromotor. K zastavení provozu došlo až r. 1948. 

Větrné kolo sice chátralo, ale nikdy nebylo zničeno, takže obec ho mohla rekonstruovat v druhé polovině 90. let 20. století. 

Uveďme technický popis kola: 16 plechových lopatek je uložených ve dvojitém prstenci, který tvoří 2 obruče z úhlového železa,  prstenec lopatek je nesen 6 dvojitými výztuhami upevněnými ve středovém kloubovém držáku s ložisky pro osu kol.  Na kloubový držák je uchyceno kormidlo a dvě ploutve. Tyčový držák kormidla možno na kloubu natáčet o 90°. Tím se provoz kola zastaví. Stožár byl postaven jako ocelová příhradová konstrukce o čtvercové základně,  jejímž středem až po středový držák prochází trubka táhla pro vodní čerpadlo. 

Větrné kolo je volně přístupné k prohlídce v boční ulici severozápadně od centra městyse. 

Podle:

http://www.visnove.cz/?page_id=5437, 21. 4. 2018

     


Umístění

GPS souřadnice

48°59'2.636"N, 16°8'50.340"E

Adresa

Višňové 671 38

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Višňové
Nadmořská výška
333 m.n.m.
Základní číselné údaje
Stroj byl uveden do provozu r. 1910. Pracoval do r. 1948. Jako technická památka se uvádí od r. 1993. Na kole je naistalováno 16 lopatek.

Přístup

Příjezd vlakem

Višňové leží daleko od železničních tratí. Nejbližšími ještě použitelnými stanicemi jsou Znojmo nebo Moravský Krumlov. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobusová linka č. 444 jezdí na trase Moravský Krumlov - Višňové v pracovní dny i o víkendu. Mezi vlakovým nádražím a autobusovým nádražím v Moravském Krumlově přejeďte jiným autobusem. 

Autobusová linka č. 811 jezdí na trase Znojmo - Višňové v pracovní dny i o víkendu. 

Příjezd osobním autem, parkování

Autem lze přijet do Višňového přímo k památce. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Busem lze přijet do Višňového přímo k památce. 

Přístup pěšky

Přes Višňové vede trasa červené značky, kterou lze chápat jako "dálkovou". Vede z Tulešic přes Višňové (11 km) do Suchohrdlů u Znojma (36 km). Ubytovat se můžete ve Višňovém v cyklopenzionu nebo v rekreačním středisku u Dunajovické přehrady a pak v kempu ve Výrovicích. Tulešice ale nejsou moc vhodným východištěm vzhledem k mizernému spojení s okolím. Pokud půjdete již z Moravského Krumlova po žluté značce k Tulešicím, pak na tomto "treku" do Suchohrdlů ujdete celkem 46 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Přes Višňové vede cyklotrasa Moravskokrumlovsko-Jevišovicko s průběhem Němčičky (jižně od Brna) - Moravský Krumlov - Vémyslice - Višňové - vodní nádrž Dunajovice - Mikulovice - Jevišovice - Boskovštejn - Grešlové Mýto - rozcestí severně od Bítova. 

Také zde vede místní trasa 5006 a vinařská trasa Znojemská. 

Poznámky pro vozíčkáře

Památka je pro vozíčkáře dobře dostupná. 

Rady a tipy

Ve Višňovém je velmi zajímavý zámecký park. Budova zámku není přístupná veřejnosti (je v ní výchovný ústav), park přístupný je. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu