Zřícenina hradu Štamberk

Zajímavá scenérie mezi žulovými skalami


Historie

Hrad Šternberk, mezi místními lidmi nazývaný Štamberk, byl ve středověku v době předhusitské rozsáhlým opevněným panským sídlem.

Stavebníci důmyslně využili ke stavbě hradu členitý reliéf se skalními výchozy. Jméno hradu skutečně pochází od pánů ze Šternberka, kdy  v  80. letech 13. stol. dostal zdejší území výsluhou bítovský purkrabí Jaroslav ze Šternberka. Archeologové také datují vznik hradu do poslední čtvrtiny 13. stol. 

Další písemné zprávy o Štamberku jsou jen útržkovité. Je např. doloženo, že  r. 1356 se šlechtic Štěpán z Březnice chystal prodat hrad Jindřichovi z Hradce. Není však zcela jisté, zda se tento obchod uskutečnil, archeologické nálezy ze 14. stol. dokladují, že hrad byl v této neklidné době obléhán. Není zřejmé ale, kdo obléhal koho. V druhé polovině 14. stol. ale páni z Hradce Štamberk skutečně vlastnili, k tomu jim patřilo přes dvacet vsí a městeček, dokonce i část Slavonic. V r. 1399 panství dostala věnem Eliška z Hradce, která si vzala za manžela Jana z Kravař. Po jeho smrti r. 1404 se hrad i okolí navrátilo pánům z Hradce, konkrétně od r. 1414 celý majetek získává  Jan starší z Hradce, příslušník telčské větve tohoto rodu. Poslední písemná zpráva o Štamberku je známa z r. 1415.

V září r. 1423 obléhal Jan Žižka blízkou Jihlavu, přičemž husitský hejtman Jan Hvězda z Vícemilic se téhož roku pokouší dobýt katolickou Telč. Můžeme se domnívat, že Jan z Hradce k obraně Telče a Štamberka zmobilizoval všechny síly. Archeologické nálezy na Štamberku vypovídají o tuhých bojích v této době.  Můžeme se jen domýšlet, že hrad neměl proti husitům dostatečně početnou a zkušenou posádku, takže byl dobyt a až na malé zbytky srovnán se zemí. Nikdo se v dalších letech nepokusil o jeho obnovu.

Popis hradu

Hrad měl rozlohu areálu asi 1 ha. Přístupná byla severní strana, odkud byl chráněn dvojitým příkopem. Jádro hradu s paláci bylo postaveno za dalším mělkým příkopem, stavebníci k tomu využili vyvýšených míst se skalami. Hlavní pevná věž stála pravděpodobně na nejvyšším místě na západní straně areálu. Nad příkrým svahem na jižní straně se dochovalo  torzo nárožního zdiva z hradního paláce. Mohla to ale být i hlídková věž. Archeologické nálezy prokazují, že hrad byl za dobu asi 150 let své existence přestavován, rozšiřován a zpevňován. Paláce pokrývala pálená krytina, což svědčí o tom, že Štamberk byl zamýšlen, stavěn a obýván jakožto výstavné panské sídlo.

Zřícenina hradu Štamberk je volně přístupná.

Podle:

Informační tabule na hradě Štamberk, 2. 1. 2013

http://www.isoft.cz/rasna/lokality_hrad_stamberk.html, 23. 9. 2013

http://www.hrady.cz/index.php?OID=302, 23. 9. 2013


Umístění

GPS souřadnice

49°12'47.156"N, 15°22'41.488"E

Adresa

Řásná 588 56

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Řásná
Nadmořská výška
695 m.n.m.
Základní číselné údaje
Přírodní rezervace, v níž Štamberk leží, má rozlohu 14,1 ha.¨ Vyhlášena byla r. 1982.
Kategorie chráněného území
Přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Telč jihovýchodně od Řásné, odtud pokračujte autobusem do Řásné či Lhotky nebo pokud nenajdete spojení, pak alespoň do Mrákotína. Z Telče můžete ale jít i pěšky.

Také můžete jet do žst Jihlávka severozápadně od Řásné a odtud přijít pěšky. Do Jihlávky ale přestaly od prosince 2019 jezdit osobní vlaky. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do nejbližší vsi Řásná (nebo do Lhotky) jezdí menší množství autobusových spojů, ale jen v pracovní dny. O víkendech (ale samozřejmě i v pracovních dnech) můžete cestovat do blízkého Mrákotína dálkovým autobusem, který jezdí po trase Brno - Telč - České Budějovice.

Příjezd osobním autem, parkování

Auto můžete zaparkovat v Řásné nebo ve Lhotce.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus můžete zaparkovat v Řásné nebo na dolním okraji Lhotky.

Přístup pěšky

Ze Lhotky, kde je autobusová zastávka, obchod, hospoda, penzion a tábořiště, můžete jít po zelené značce, celkem od zastávky autobusu 1,1 km převážně do kopce.

Ze Lhotky, od veřejného tábořiště, jděte po modré značce cca 0,7 km převážně do kopce.

Z Telče jděte nejdříve po zelené značce na Štamberk, pak k lomu, celkem 7,7 km.

Z Mrákotína, autobusové zastávky jděte na sever po modré značce celkem 3,7 km.

Z Řásné vede k západu k lomu místní silnice. Silnice stoupá a stáčí se pak k jihu. Celkem 2,3 km.

Z Jihlávky, žst. jděte nejdříve do osady Janštejn, kde se připojíte k červené značce, po které jděte až k Velkopařezitému rybníku, severně od něj pokračujte k jihu po modré, celkem 10,3 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Příjezd od Lhotky po zelené či modré značce vede do prudkého kopce a kolo byste museli vést. Lepší je přijet po místní silnici od Řásné k lomu Vrch a pak jet 300 m po modré značce. Modrá značka od Velkopařezitého rybníku je sjízdná jen pro horská kola.

Poznámky pro vozíčkáře

Štamberk pro vozíčkáře není dostupný.

Rady a tipy

Doporučujeme navštívit blízký lom Vrch, skály v okolí, Javořici a též balvanový proud a kamenné moře u Lhotky.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu