Jeskyně Kůlna

Unikátní, archeologicky významná jeskyně v Moravském krasu s mohutným portálem, závěr návštěvnického okruhu Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi

Kontaktní informace

+420 516 435 335
Oficiální stránky
sloupskososuvske@caves.cz

Jeskyně Kůlna je z dálky nápadná mohutným portálem. Díky němu je známa odnepaměti. Již v dávných dobách byla využívána jako sídliště pravěkých lidí.

V geologické minulosti jeskyní tekl Sloupský potok do Pustého žlebu (jeskyně má díky tomu dva vchody) do té doby, než si našel cestu podzemím nižšími jeskynními patry. V nedávné historii jeskyně poutala pozornost malířů, stala se objektem na rytinách, díky nimž např. víme, že skrz jeskyni vedla vozová cesta.

Archeologické  výzkumy v jeskyni prováděl dr. Martin Kříž. Na patnácti dosud odkrytých kulturních vrstvách profilu mohou vědci pozorovat činnost člověka v několika významných časových úsecích. Nejstarší z doby před 120 000 lety jsou neandrtálským člověkem zhotovené kamenné nástroje. Ve vrstvě staré asi 50 000 let byly nalezeny kamenné nástroje, zvířecí kosti a části lebky a čelist neandertálce.  Poté byla Kůlna osídlena před 22 000 lety lovci mamutů, pak před 13 - 10 000 lety lovci koní a sobů. V době bronzové zde žili lidé před 9. - 8 000 lety. V sedimentech byly nalezeny bronzové předměty.

Během 2. světové války v jeskyni němečtí okupanti zřídili továrnu na výrobu leteckých motorů, čímž ji velmi poškodili, ale poté se ji podařilo zachránit, uzavřít před nevítanými návštěvníky a zařadit do prohlídkového okruhu Sloupsko-šošůvských jeskyní, odkud návštěvníci přecházejí uměle vybudovaným tunelem. V Kůlně jsou k vidění ukázky archeologických profilů a kostí pravěkých zvířat a informační panely s historií jeskyně.

Jeskyně Kůlna je jednou z nejcennějších archeologických lokalit v rámci Evropy.

Podle:

http://www.caves.cz/cz/jeskyne/sloupsko-sosuvske-jeskyne/o-jeskynich/charakteristika/, 27. 1. 2014

Zajíček, P. (2010): Jeskyně České republiky, Academia Praha, s. 210


Umístění

GPS souřadnice

49°24'27.843"N, 16°44'16.211"E

Adresa

Sloup 679 13

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Sloup v Moravském krasu
Nadmořská výška
480 m.n.m.
Základní číselné údaje
Přírodní rezervace má rozlohu 7,5 ha. Byla vyhlášena r. 2000. Jižní portál jeskyně je 40 m široký a 8,5 m vysoký. Hlavní chodba je dlouhá 92 m. Spodní patra jeskyně jsou až 75 m pod hlavní chodbou. První výzkumy r. 1880 (dr. Jindřich Wankel). Od r. 1997 součást prohlídkového okruhu Sloupsko-šošůvských jeskyní.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras, Přírodní rezervace Sloupsko-šošůvské jeskyně

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Rájec-Jestřebí, ale někdy pro dopravu do této části Moravského krasu je lépe využít železniční stanici Blansko, kde zastavují i rychlíky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do nejbližší autobusové zastávky Sloup je možno se dopravit z Blanska autobusem č. 233 (velmi hustá frekvence spojů v pracovní dny, o víkendech cca po 2 hodinách), z Rájce-Jestřebí, žst sem jede autobus č. 240 (časté spojení v pracovní dny, o víkendech cca po 3 hodinách) nebo z Boskovic (pouze v pracovní dny).

Příjezd osobním autem, parkování

Auto zaparkujte u Sloupsko-šošůvských jeskyní.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus zaparkujte u Sloupsko-šošůvských jeskyní.

Přístup pěšky

Pokud chcete opravdu vidět jeskyni celou, doporučujeme zaplatit si vstup do Sloupsko-šošůvských jeskyní, jeskyně Kůlna je zařazena na závěr prohlídky obou okruhů, pokud chcete jen zvně např. fotit, pak vstup platit nemusíte. Jeskyně se nachází jižně od vchodu do placené části, tedy i jižně od skalního útvaru zvaného Hřebenáč. Vedou tu i žlutá a červená turistická značka, které po opuštění městyse Sloup míří na jih do Pustého žlebu, resp. k Macoše.

Příjezd na kole, parkování kol

Na kole jeskyni uvidíte, pokud např. pojedete po cyklotrase č. 5 (Jantarová stezka) mezi hotelem Broušek a Sloupem.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři mohou jeskyni vidět zvně.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu