Bradlo

Skalnatý vrchol poblíž Telče s částečným výhledem


Nad obcí Olší poblíž Telče na modré značce jdete podivuhodně krásnou krajinou. Lesy se střídají s loukami, na nichž jsou dodnes často zachovány meze. Vrcholky kopců jsou místy tvořeny skalami a Bradlo je typickým příkladem. Hlubinné a přeměněné horniny se v této krajině dostávaly vlivem zvětrávání blíže k zemskému povrchu, kdy okolní měkčí horniny byly vnějšími geologickými vlivy odneseny. Zbytek nerozrušených nebo částečně rozrušených hornin tvoří v krajině pěkná místa - skalní hradby, sruby, suky, říká se jim všelijak. Jsou to produkty mrazového zvětrávání.

Bradlo má dva vrcholy, hlavní vrchol je plochý a nikterak nápadný. Nižší vrchol je mírně skalnatý v hlavní partii a na jeho západním úbočí můžete obdivovat několik vyšších skalních hradeb. Z jižního úbočí se otevírá docela zajímavý výhled na krajinu České Kanady.


Umístění

GPS souřadnice

49°9'9.664"N, 15°21'45.222"E (skalnatý vrchol)

49°9'14.480"N, 15°21'58.538"E (hlavní vrchol)

Adresa

Olší 588 56

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Olší u Telče
Nadmořská výška
672 m.n.m. (skalnatý vrchol), 681 m.n.m. (hlavní vrchol)

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Telč (po silnici 11 km). Dál doporučujeme pokračovat autobusem, pěšky je to z Telče do Olší poměrně daleko.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Olší jezdí jen několik autobusových spojů a to ještě jen v pracovní dny. Chcete-li se dostat k zamýšlenému místu výletu autobusem co nejblíže, jeďte do Mrákotína, kam jezdí z Telče nebo Jindřichova Hradce víc linek a zastavují tu i dálkové spoje na trase Brno - Telč - České Budějovice.

Příjezd osobním autem, parkování

Auto lze celkem bez problémů zaparkovat v Olší ve středu obce.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus lze celkem bez problémů zaparkovat v Olší ve středu obce.

Přístup pěšky

Z obce Olší jděte k vrcholu něco přes 1 km (převážně stoupání po modré značce).

Příjezd na kole, parkování kol

Cyklisté na horských kolech mohou k vrcholu dojet poměrně snadno, ale jízda po modré značce vyžaduje spíše vyšší fyzickou kondici.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům cestu na Bradlo nedoporučujeme.

Rady a tipy

Doporučený výlet: auto nechte v Dobré Vodě, pak jděte na blízký vrch s kostelem sv. Jáchyma, pak po silnici do Praskoles (památné lípy), pokračujte žlutou odbočkou na žlutou značku a do Dobré Vody se vraťte přes kopce Hradisko a Bradlo nejdříve po zelené, pak po modré značce, celkem 17 km.

Doporučený úkryt před nepohodou: na úbočí na louce mezi vrcholem a obcí Olší jsou přístřešky - a také výhled.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu