Velký Špičák

Pozoruhodný skalnatý vrchol s národní přírodní rezervací nad Třeští


Velký Špičák, někdy též Třešťský Špičák nebo prostě jen Špičák je výrazným kopcem jižně od Jihlavy. Je celý porostlý lesem. Právě druhové a věkové složení lesa je tím, proč je vrchol a okolí přírodovědci ceněn a zasluhuje si ochranu. Rostou tu stromy odpovídající nadmořské výšce, klimatu a půdám, tedy převážně buky, javory a jedle. Podloží lesa je částečně skalnaté, což dodává vrcholu a okolí tajemnou, až mystickou atmosféru.

Ochrana spočívá v ponechání převážně listnatého porostu přirozenému vývoji, kterému ale odborníci pomáhají výsadbou vhodných dřevin. Přechod mezi hospodářským lesem a rezervací je na svazích Špičáku velmi výrazně patrný zejména západně od vrcholu.


Umístění

GPS souřadnice

49°18'42.072"N, 15°30'39.353"E (vrchol)

Adresa

Třešť 589 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Třešť
Nadmořská výška
734 m.n.m. (vrchol)
Základní číselné údaje
Národní přírodní rezervace má výměru 45,85 ha. Byla vyhlášena r. 1964.
Kategorie chráněného území
Národní přírodní rezervace Velký Špičák

Přístup

Příjezd vlakem

Vlakem na trati Kostelec u Jihlavy - Slavonice jeďte buď do stanice Třešť nebo do zastávky Jezdovice.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobusem jeďte buď do Třeště nebo do Jezdovic. V pracovní dny s tím nebudete mít téměř žádnou potíž, o víkendech autobusy do Třeště či Jezdovic jezdí velmi málo.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem můžete jet z Třeště po úzké silnici do kopce východně od města (též modrá značka a cyklotrasa 5090). Zaparkujte na místě, které se v mapách jmenuje Třešť, hájovna před zákazem vjezdu pod skupinou mohutných douglasek.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může skupinu vysadit v Třešti u zámku a čekat v Jezdovicích u rybníka nebo na návsi či obráceně.

Přístup pěšky

Z Třeště: ve městě najděte buď na náměstí nebo u zámku modrou značku, která vás dovede až na vrchol. Celkem cca 4 km.

Z Jezdovic: ve středu vsi najděte zelenou značku, která vás dovede až na vrchol. Ve vsi značka nevede ani okolo železniční ani okolo autobusové zastávky, nýbrž severně od nich. Celkem cca 3 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Západně od vrcholu vede asfaltová silnice "hřebenovka", značená jako cyklotrasa 5090. Je velmi vhodná pro milovníky lesních výletů, ale na vrchol Špičáku nevede. Vrchol sice na kole dosažitelný je (nejlépe od východu po zelené značce), ale jízdu na něj nedoporučujeme.

Poznámky pro vozíčkáře

Velký Špičák není dosažitelný pro vozíčkáře, ale pokud si tato osoba vezme doprovod a dojede s autem na parkoviště u hájovny s douglaskami, může si po cyklotrase či dalších lesních asfaltkách u Špičáku projet hezký výlet.

Rady a tipy

V Jezdovicích doporučujeme podívat se na sochu havíře a také na kamenný most.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu