Vila Valerie Fischerové

Dům ve stylu historismu nechal postavit architektem Leopoldem Bauerem advokát Karl Reissig r. 1925 pro vedoucí své kanceláře Valerii Fischerovou.


Roku 1925 ještě nebyly dnešní vilové části Brna v Masarykově čtvrti a v Žabovřeskách vůbec zastavěny. Volného prostoru se chopili velmi silní investoři a skvělí architekti. Mezi nimi to byl také advokát Karl Reissig, který si u vídeňského architekta Leopolda Bauera tehdy objednal stavbu domu pro vedoucí své advokátní kanceláře. Měla to být odměna, jakási výsluha před důchodem za dlouholeté služby. Valerie Fischerová měla mít užívací právo domu až do své smrti, to však jí bylo po 10 letech odňato.

Leopold Bauer měl s brněnským prostředím zkušenost již z roku 1901, kdy na adrese Hlinky 148 jeden dům pro Karla Reissiga vyprojektoval. Tehdy dělal svoji první zakázku, ale dle ohlasů kritiky z toho byla nejmodernější stavba v monarchii. Dvacet let nato již neuvažoval v duchu moderních technologií a vědecké racionality, ale zařadil se k autorům skomírajícího historicismu. 

Vila Valerie Fischerové není pro veřejnost přístupná, ale je možno si ji z okolních ulic prohlédnout. Je nápadná. Upoutá čtyřpodlažní dispozicí  ve svažitém terénu. Zdání historie mají navodit  mj. válcovité "renesanční" rohové arkýře.

Každé patro vily bylo původně osazeno jiným druhem oken. Lomené oblouky přiblížily v přízemí prostor jídelny do zahrady, v prvním patře upoutala otevřená arkáda s toskánskými sloupy. Ve druhém patře byly umístěny ložnice slečny Fischerové a její matky a s posledním patrem a jeho malými okny se počítalo jako s provozními prostorami. Interiér byl neobyčejně honosný. Na krbu ve vstupní hale se skvěly reliéfy hned vedle plastiky tanečnice, obojí od vídeňského sochaře Alfreda Hoffmanna. Koupelna dekorativně obložená onyxem byla zřízena v jednom z arkýřů.

Po 2. světové válce již ve vile nikdo nebydlel. Objekt začalo užívat Moravské muzeum. Za jeho působení nedošlo k výrazným přestavbám.  Až do r. 2000 se v interiéru dochovaly původní prvky, např. dveře, táflování, kazetové stropy, nábytek, krb i onyxový obklad v koupelně. V rámci restitucí vilu získali noví majitelé. Protože stavba nebyla památkově chráněna, nic jim nebránilo po právní stránce v radikální přestavbě a zničení původních interiérů. Stalo se tak r. 2001.

Podle:

http://www.bam.brno.cz/objekt/c063-vila-valerie-fischerove?filter=code, 24. 9. 2015    



Umístění

GPS souřadnice

49°11'42.027"N, 16°34'53.671"E

Adresa

Presslova 1
Brno-střed
Brno 602 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Pisárky
Nadmořská výška
270 m.n.m.
Základní číselné údaje
Stavba pochází z r. 1925. Poslední přestavba r. 2001.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice je Brno hlavní nádraží.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Ze zastávky Hlavní nádraží jeďte tramvají č. 4 na zastávku Komenského náměstí a zde přestupte na trolejbus 38. Vystupte na zastávce Pavlíkova.

Příjezd osobním autem, parkování

V blízkosti vily lze v postranních ulicích parkovat vcelku bez problémů.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může zastavit, pokud bude dostatek místa, v ulici Barvičově nebo Preslově.

Přístup pěšky

Nejlepší pohledy na vilu získáte z ulice Preslovy nebo z ulice Lipové. Dům není veřejnosti přístupný.

Příjezd na kole, parkování kol

Ulice Preslova je běžně dostupná na kole.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář může přijet z Vaňkova náměstí, ulice Preslova, v níž vila stojí, je pro vozíček sjízdná bez problémů.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu