Pomník Karla IV. na Křížovnickém náměstí v Praze

Král český a císař římský na symbolickém místě - u mostu, který založil


Na pravém břehu Vltavy v Praze se mezi Staroměstskou mosteckou věží a dvěma kostely rozprostírá rozlohou nevelké Křižovnické náměstí. Je trochu komorní, ale projíždějící auta a tramvaje spolu s davy turistů narušují jeho idylu. A tak Karel IV. se dívá na turisty z pomníku v nadživotní velikosti zcela určitě udiven skutečností, jaký že to ruch panuje u mostu, který nese jeho jméno. 

Pomník byl zhotoven z oceli r. 1848 (slavilo se 500 let od založení univerzity), odhalen byl r. 1849. Model vytvořil drážďanský sochař Arnošt Hähnel, dílo odvedla firma J. Burgschmidta v Nürbergu. 

Karel IV. v královském oděvu na pomníku se usmívá, levicí se opírá o meč, v pravé ruce drží zakládající listinu univerzity. Socha je 380 cm vysoká, na podstavci jsou ozdobou alegorie čtyř univerzitních fakult (teologické, lékařské, právnické a filozofické). Z nižšího patra pomníku shlížejí na svět Karlovi současníci - jsou jimi Matyáš z Arrasu, Arnošt z Pardubic, Jan Očko z Vlašimi a Beneš z Kolovrat. 

Podle: 

Rybár, C. (1998): 100 památek historických měst pražských, Libri Praha, s. 89

https://www.hrady.cz/?OID=2082, 16. 1. 2019
     


Umístění

GPS souřadnice

50°5'10.714"N, 14°24'50.031"E

Adresa

Praha 1 - Staré Město
Praha 110 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Staré Město
Nadmořská výška
190 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pomník byl zhotoven r. 1848.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do stanice Praha hlavní nádraží, Praha-Smíchov nebo Praha Masarykovo nádraží. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte metrem linkou A do stanice Staroměstská a dostanete se pak pěšky k jihu na pravý, staroměstský konec Karlova mostu, na Křižovnické náměstí. 

Příjezd osobním autem, parkování

Využijte systém záchytných parkovišť na okraji města, v centru téměř není možnost zaparkovat. Nebo hledejte místo s bílými přerušovanými  pruhy. Tato místa jsou doplněna dopravní značkou s oranžovým či zeleným pruhem. V „oranžové“ zóně můžete parkovat max. 2 hodiny. V „zelené“ zóně smíte parkovat 6 hodin. Provozní doba, způsob platby a cena je vždy uvedena na parkovacím automatu.. Neparkujte v místech s modrými pruhy, ta jsou určena pro rezidenty.  

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Viz https://bezpecneparkovani.cz/BUS_parking.cms 

Přístup pěšky

Po východu z metra na stanici linky A Staroměstská najdete pomník velmi snadno. Od stanice jděte na jih ulicí Křižovnickou asi 300 m. Pomník je jednou z "povinných" zastávek na Královské cestě mezi Pražským hradem a Prašnou bránou. 

Příjezd na kole, parkování kol

Okolní ulice jsou sice sjízdné na kole, ale vzhledem k obrovskému množství chodců zde jízdu spíše nedoporučujeme. 

Poznámky pro vozíčkáře

Křižovnické náměstí je pro vozíčkáře dobře dostupné. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu