Lom Mexiko

Obrovitý těžební prostor blízko hradu Karlštejna s pomníkem politických vězňů


Než se pustíte do čtení o lomu Mexiko, doporučujeme prostudovat text o lomu Velká Amerika.

Lom Mexiko je obrovitý těžební prostor pro dobývání vápence, který souvisí s využíváním lomu Velká Amerika a těsně s ním sousedí. Oproti Velké Americe se v něm těžilo kratší dobu - přibližně od r. 1900 do r. 1953. Není tak populární jako lom Velká Amerika, ani tak fotogenický. Nikdy nelákal filmaře. Většinu dne na jeho dno nesvítí slunce. Možná i proto si návštěvníci při pohledu na Mexiko málokdy všimnou, že dno kromě náletových dřevin tvoří i dvě jezírka o nepatrné rozloze. 

Lom Mexiko má pohnutou historii. Za II. světové války v něm byl zřízen trestanecký pracovní tábor, v letech 1945-46 lágr pro zajaté Němce. Neskutečnou ostudou ale je, že v l. 1949 tu komunisté v tradici "nápravy" vězňů, hlavně politických, pokračovali. Táborem, který byl přezdívaný Český Mauthausen a který "spravovala" věznice v Praze na Pankráci, prošlo asi 1000 lidí, některé zdroje uvádějí 2000. V táboře byly dvě ubytovny, technické zázemí a kuchyně. Odsouzení pracovali při těžbě vápence jak v podzemí, tak na povrchu. Měli plnit tvrdé normy, které většinou nebyly v jejich schopnostech. Trestem za nesplnění byl "pobyt" ve studeném betonovém bunkru, kde nakloněná podlaha sloužila zároveň jako místo na spaní. Dozorci s vězni zacházeli velmi krutě, takže mnozí pobyt v táboře skončili odvozem do vězeňské nemocnice. 

R. 2001 byl z iniciativy tehdejšího předsedy Konfederace politických vězňů Františka Šedivého na východním konci lomu postaven pomník, který má připomínat tuto krutou dobu našich dějin. Jeho autorem je sochař Petr Váňa. Pomník tvoří dva metry vysoký hrubě opracovaný kámen se symbolickou mříží v horní části a nápisem Na paměť politickým vězňům 1949-1953. K pomníku vede odbočka ze žluté značky. 

Podle:

Amerika (vápencové lomy) – Wikipedie (wikipedia.org), 21. 7. 2022

Velká Amerika – Wikipedie (wikipedia.org), 21. 7. 2022

Lomy Amerika- Oficiální stránky OS HAGEN - Hlavní stránka | Facebook, 21. 7. 2022

Lomy Ameriky (cuni.cz), 21. 7. 2022

Geologické lokality - Vyhledávání - Lom Amerika (geology.cz), 22. 7. 2022

Kladensko-nučická dráha – Wikipedie (wikipedia.org), 22. 7. 2022

Mexiko (lom) – Wikipedie (wikipedia.org), 22. 7. 2022

Zločiny na Mořině – Lomy Amerika (lomy-amerika.cz), 22.7. 2022

https://www.lomy-amerika.cz/, 22. 7. 2022


Umístění

GPS souřadnice

49°57'25.854"N, 14°11'31.293"E

Adresa

Mořina 267 17

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Mořina
Nadmořská výška
400 m.n.m. (pomník)
Základní číselné údaje
Lom nemá pravídelný tvar, ale nejvíc se blíží čtyřúhelníku se "šířkou" až 100 m a "délkou" až 340 m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Český kras

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Karlštejn na trati Praha - Zadní Třebaň - Beroun. Zastavují zde jen osobní vlaky. Rychlíky a vlaky vyšší kategorie nikoliv. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte linkou 311 z Prahy-Zličína směr Mořina, Řevnice, žst. nebo opačně z Řevnic a vystupte na zastávce Mořina, odb. lom. 

Linka 311 na své trase většinou spojů výše uvedenou zastávku míjí (a jede přes Trněný Újezd), pak musíte vystoupit v centru obce Mořina.

Z Berouna se do obce Mořina dostanete linkou 425. 

Příjezd osobním autem, parkování

Přírodní parkoviště je na východním konci lomu Velká Amerika. Bývá na něm ale dost plno, pak doporučujeme auto nechat v Mořině a dojít pěšky.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus musí parkovat v Mořině. 

Přístup pěšky

Z Karlštejna, žst.: postupně po červené značce k Dubu sedmi bratří a pak po žluté. Asi 7 km. 

Z Mořiny: po žluté značce nejdříve k lomu Velká Amerika a pak dál po jeho severním okraji. Pomník je na odbočce ze žluté značky. 

Příjezd na kole, parkování kol

Od Velké Ameriky směrem na západ není žlutá značka sjízdná pro kola. Ani k pomníku se s kolem nedostanete. Doporučujeme kola hlídat nebo zamknout na západním konci lomu Velká Amerika a k lomu Mexiko se vydat pěšky. 

Poznámky pro vozíčkáře

Vyhlídka od pomníku na lom Mexiko není pro vozíčkáře dostupná. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu