Sirotčí hrad (též Sirotčí hrádek - Rossenstein) je výraznou dominantou Pálavy na vápencovém skalisku nad vesnicí Klentnice.
Jméno hradu vzniklo komplikovaně. Ve 13. století se z Rakous na Moravu přestěhovali příslušníci jedné z větví rodu Wehingerů, feudálů švábského původu, kteří si říkali Sirotkové. Tento rod postavil nad Klentnicí hrad Waisenstein nebo Rassenstein, zkomoleně pak Rossenstein. Zakladatelem byl Siegfried Sirotek, proslulý bojovník na rytířských turnajích. Kolem r. 1300 je hrad označován jako zeměpanský. R. 1305 jej těsně před svou smrtí v Olomouci daroval Václav III. Ortliebovi, přezdívanému Hendík. Pak se hrad dostává do majetku mikulovských Lichtenštejnů. Spolu s hradem Děvičky získává Sirotčí hrad Kryštof z Lichtenštejna.
Urbář přestává hrad uvádět r. 1560 a pak r. 1590 a též r. 1629 se hrad uvádí jako pustý.
Hrad byl vybudován na dvou skalách, které jsou odděleny hlubokou roklí, z níž je přístup do jeskyně.
Hlavní část hradu spočívala na jižní skále, kde se dochovala 2,5 m tlustá a 8 m vysoká zeď s oknem. Na druhé skále se dochovaly trosky zdiva, snad zbytky hradní věže.
Při hradě stávala kaple sv. Mikuláše z r. 1414, která byla zrušena r. 1782. Stavební materiál místní lidé použili ke stavbě kostela v Klentnici.
Umístění
48°50'43.670"N, 16°38'26.381"E
Adresa
Klentnice 692 01- Katastrální území
- Klentnice
- Nadmořská výška
- 425 m.n.m.
- Kategorie chráněného území
- Chráněná krajinná oblast Pálava Národní přírodní rezervace Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen