Koupaliště Horek u Svobodova mlýna

Malý rybníček v údolí Říčky vhodný pro odpočinek na výletě


Malý rybníček Horek u Svobodova mlýna je boční vodní nádrží na toku Říčky, která sbírá vody v jižní části Moravského krasu. Na poloostrově, který vybíhá do vody, láká trávník k odpočinku, ve vodě je možno se osvěžit. Její kvalita ale není kontrolována. Při úvaze, zda opravdu do ní vlezete, se řiďte zdravým úsudkem.

Rybníček je důležitým bodem při putování údolím Říčky. Až sem vede od zastávky autobusů 55 a 151, která se jmenuje Mariánské údolí, asfaltová komunikace. Ta je vhodná pro výlety na silničním kole, pro maminky s kočárky a pro vozíčkáře. Dále k severu následuje terénní cesta vhodná už jen pro pěší turisty a pro horská kola.

Název Horek nebývá uváděn v mapách.


Umístění

GPS souřadnice

49°13'58.721"N, 16°43'22.851"E (hráz)

Adresa

Horákov
Mokrá-Horákov 664 04

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Horákov
Nadmořská výška
290 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha vodní hladiny je asi 0,79 ha.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice je Brno hlavní nádraží, odkud se do Brna-Líšně, na konečnou autobusu č. 55 dopravíte s jedním přestupem na Staré Osadě. Můžete jet i do stanice Brno-Židenice, odkud autobus 55 jezdí přímo.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus č. 55, 151, zastávka Mariánské údolí, odtud pěšky po modré značce 5 km.

Autobus č. 58, konečná zastávka Líšeň, hřbitov, odtud pěšky po žluté a pak po modré  značce 3,5 km.

Autobus č. 201, 202, zastávka Ochoz u Brna, Říčky, rozc., odtud pěšky po asfaltové silničce do údolí a od Prostředního mlýna údolím dolů po modré značce, celkem 3,5 km.

Autobus č. 202, 210, zastávka Ochoz u Brna, obecní úřad, odtud pěšky po modré značce okolo jeskyně Pekárna, celkem 4,5 km.

Autobus č. 202, zastávka Ochoz, myslivna pod Hádkem, odtud pěšky po zelené značce ve směru toku dolů, pod jeskyní Pekárna dál po modré značce, celkem 5 km.

Autobus č. 202, zastávka Hostěnice, chaty, odtud po žluté značce k Hostěnickému propadání a pak dál do údolí, u jeskyně Pekárna přejít na modrou značku, celkem 4,5 km.

Autobus č. 701, zastávka Mokrá-Horákov, Mokrá, odtud po polní asfaltové cestě k Mokerské myslivně, odtud dolů do údolí k Prostřednímu mlýnu, pak pokračovat po modré značce, celkem 3,5 km.

Příjezd osobním autem, parkování

Větší parkoviště osobních aut jsou v Brně - Líšni při konečné zastávce autobusů 55 a 151 (naopak v Líšni u hřbitova je parkovacích míst zoufale málo) a při silnici Hostěnice - Ochoz, kde je na louce placené parkoviště pod Hádkem. Do většiny míst při horním toku Říčky je pro motorová vozidla vjezd zakázán!

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může parkovat na těchže místech jako osobní auta.

Přístup pěšky

Říčka je bez problémů přístupná pěšky po celý rok. V ose údolí vedou turistické značky. Příchod k vodní nádrži Horek doporučujeme například od zastávek autobusu 55 a 151 Mariánské údolí, č. 58 Líšeň, hřbitov, z Ochozu, z Hostěnic, nebo z Mokré.

Příjezd na kole, parkování kol

Říčka je dobře přístupná na kole, nicméně v sezónních špičkách souběžný provoz cyklistů a pěších působí oběma skupinám problémy. Cyklisté by měli být ohleduplní k pěším. Je třeba se také připravit na to, že údolím vedou cesty s různými povrchy, takže nejlepší je zvolit horské kolo. Z příjezdových cest k rybníčku Horek  doporučujeme asfaltovou komunikaci na levém břehu Říčky ze zastávky autobusů Mariánské údolí
   

Poznámky pro vozíčkáře

U rybníčku Horek končí asi 5 km dlouhá asfaltová komunikace vhodná pro vozíčkáře, která vede od zastávky autobusů 55 a 151 Mariánské údolí a která ve směru proti proudu Říčky mírně stoupá.

Rady a tipy

Pro děti je velmi přitažlivá zastávka Eldorádo s chovem domácích zvířátek, lanovými a dalšími atrakcemi a občerstvením cca 500 m od zastávky autobusů 55 a 151 směrem proti proudu. Je zde také parkoviště pro motorová vozidla, je ovšem placené. Kdo nechce platit, parkuje na točně autobusu č. 55.

Nejbližší občerstvení nabízí Muchova bouda.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu