Bučín

Výrazný zalesněný kopec s porosty buků v Bobravské vrchovině u Tetčic


Mezi obcemi Tetčice, Omice, Radostice, Prštice, Hlína a Neslovice jihozápadně od Brna se nad okolní údolí vyvyšují kopce Bobravské vrchoviny. Mezi nimi je zvlášť nápadný Bučín východně od Tetčic. Je zdaleka viditelný, protože má nad blízkým údolím Bobravy a nad Boskovickou brázdou poměrně  velké převýšení. To je opticky ještě zvyšováno mohutnými buky na temeni kopce. Jejich staré porosty jsou první přírodovědnou zajímavostí Bučína. tou druhou jsou neobvykle velké trsy jmelí bílého v korunách stromů při cestě mezi Bučínem a obcí Hlína. 

Celý souvislý les v okolí Bučína i s údolím Bobravy východně odtud byl vyhlášen přírodním parkem. Území nemá charakter rezervace, spíše je územím klidu. Mezi lesními porosty vede několik asfaltových nebo zpevněných cest vhodných pro menší výlety pěšky nebo na kole, vede tu několik turistických značených tras, jediným stavením široko daleko je hájovna Na Bučíně, poblíž křižovatky žluté a modré značky východně od hlavního vrcholu. Kousek odtud na jihovýchod, mimo značené trasy, na souřadnicích 49°8'55.745"N, 16°25'47.146"E najdete mohutný památný buk, tzv. Buk u Tetčic, jehož výška je udávána 36 metrů a obvod 558 cm. Památným stromem byl vyhlášen r. 2009. 

Někteří autoři udávají, že na hlavním vrcholu jsou zbytky hrádku.

Okolí Bučína je pramennou oblastí několika potoků, které se vlévají do Bobravy, přičemž tečou poměrně hlubokými údolími. Krajina v okolí Bučína tak má ráz vrchoviny.

Turisté moc tuto krajinu nenavštěvují. Klidně se může stát, že tu celý den nikoho nepotkáte, zvláště pak na podzim. Toto roční období k toulkám v okolí Bučína doporučujeme.

Před nepohodou se můžete ukrýt např. pod velkým přístřeškem při modré značce v údolí jižně od hájovny na Bučíně.


Umístění

GPS souřadnice

49°9'50.171"N, 16°24'49.009"E

Adresa

Tetčice 664 17

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Tetčice
Nadmořská výška
444 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Do oblasti Bučína se můžete dostat ze železniční stanice Tetčice nebo poněkud méně výhodně ze zastávky Omice (obě na trati Brno - Jihlava), popř. za výchozí bod můžete zvolit zastávku Radostice na trati Brno - Hrušovany nad Jevišovkou. Ve všech případech další trasu musíte absolvovat pěšky nebo na kole.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobusem č. 406 můžete přijet ze zastávky Brno, Nemocnice Bohunice do Tetčic. Vystupte na zastávce Tetčice, žel. st. Také sem můžete přijet autobusem č. 423 na lince Rosice - Tetčice - Ivančice - Mohelno.
    

Příjezd osobním autem, parkování

Osobní auto můžete výhodně zaparkovat v Tetčicích u železniční stanice nebo na menší odstavné ploše v místě, kde se žlutá značka od železniční zastávky Omice noří do lesa (souřadnice 49°9'11.026"N, 16°27'6.632"E). Je to při silnici mezi Střelicemi a Tetčicemi.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může parkovat na stejných místech jako osobní auto.

Přístup pěšky

Ze železniční stanice Tetčice: jděte do kopce po lesní asfaltové silnici po žluté značce, k hájovně na Bučíně celkem 3 km. Je to nejvhodnější přístup.

Ze železniční zastávky Omice: jděte nejprve podél železniční trati, pak po silnici a nakonec prudkým výstupem lesem, stále po žluté značce, k hájovně na Bučíně celkem 4 km.

Ze železniční zastávky Radostice: jděte nejdříve podél trati k severu, až dorazíte na červenou značku, po které pokračujte vzhůru lesem. Na konci stoupání dorazíte na asfaltku, kde pokračujete po ní přímo (bez značení), zatímco červená značka míří vlevo. Jděte asi 1,2 km po asfaltce do údolí. Na křižovatce lesních silnic se dejte doleva, jdete mírným stoupáním údolím vzhůru, až dorazíte na modrou značku, po které vystoupáte k hájovně. Celkem 5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Lesy na Bučíně jsou protkány několika lesními silnicemi a lesními cestami, které jsou vhodné pro jízdu na kole. Počítejte ale s většími stoupáními. Pokud se s tímto faktem smíříte, pak doporučujeme výjezd na Bučín začít v Tetčicích, pokud máte raději mírnější stoupání, pak začněte na odstavné ploše pro auta při silnici mezi Střelicemi a Tetčicemi. Ve vrcholové partii doporučujeme nejezdit  k hájovně po modré či žluté značce. Jeďte zkratkou stále po lesní asfaltce. Modrá značka jižně od hájovny je totiž pro kola nesjízdná.

Poznámky pro vozíčkáře

Hlavní lesní asfaltku přes Bučín mezi Tetčicemi a odstavnou plochou pro auta mezi Střeleicemi a Tetčicemi zvládne i vozíčkář s fyzicky silným doprovodem. Ve vrcholové partii nejezděte k hájovně po modré či žluté značce. Jeďte zkratkou stále po lesní asfaltce.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu