Zřícenina hradu Vízmburk

Východočeské Pompeje obložené tunami železa

Kontaktní informace

+420 604 134 241, +420 777 005 790
Oficiální stránky
kostik@email.cz

Poznámky

Zřícenina je zabezpečena proti vstupu. Vstup je možný pouze s průvodcem.

 Rozsahem nevelký, z hlediska architektonického ovšem neobvyklý až unikátní hrad Vízmburk postavil ve 13. století pan Tas z rodu erbu třmene na ostrohu nad řekou Úpou. Byl to chráněnec krále Václava II. a na jeho dvoře udělal úspěšnou politickou kariéru. Dotáhl to až na funkci královského podkomořího! Právě proto si mohl dovolit postavit hrad, který se z hlediska architektonického podobal hradům královským. Byť šlo jenom o miniaturu, měl honosně vyzdobený palác a samostatnou kapli s řadou zdobných architektonických prvků, svědčících o privilegovaném postavení šlechtice. Ve 14. a 15. století vlastnili Vízmburk páni z Dubé, v době husitských válek byl hrad opěrným bodem při výpadech husitských vojsk do Slezska. Tato skutečnost se nakonec stala hradu osudnou. Po skončení husitských válek slezská knížata hrad odkoupila a hned nato roku 1447 jej záměrně zbořila. 

Pozoruhodná je novodobá historie hradu. Roku 1972 začal na Vízmburku provádět archeologický výzkum profesor Antonín Hejna, rodák z nedaleké Úpice a přední český archeolog zaměřený na období středověku. Na zarostlém pahorku se sotva znatelnými antropogenními nerovnostmi chtěl odkrýt předpokládané základy zdí. K velkému údivu však ze země vykopal zdi v úrovni druhého podlaží vysoké až 8 metrů! Vše bylo po více než 500 let zavaleno a překryto troskami věže, která byla roku 1447 záměrně zbořena tak, aby poničila hrad a ten nemohl dále sloužit svému účelu. Hejnův objev se stal senzací evropského významu a soudobý tisk nazval Vízmburk Východočeskými nebo Podkrkonošskými Pompejemi. 

Smrtí profesora Hejny v roce 1986 archeologický výzkum na Vízmburku v podstatě skončil a najednou se nevědělo, co si počít s vykopaným hradem, který byl prohlášen za památku první kategorie. Obnažené zdivo z bílé opuky se vlivem povětrnostních vlivů začalo rychle rozpadat a sypat, mnoho dalších cenných odkryvů zničili návštěvníci. Například se jim podařilo zaházet vyčištěnou osmimetrovou studnu se zřídlem vody! Během několika let se zdi znatelně snížily a nově objevenému hradu hrozil další, v pořadí druhý zánik. Areál byl proto provizorně zastřešen, oplocen a zabezpečen proti vstupu. Státní památková péče si s Východočeskými Pompejemi více nedokázala poradit.

Zanedbané a znehodnocené archeologické nálezy se částečně podařilo zdokumentovat a zrestaurovat členy Sdružení pro Vízmburk, které bylo založené roku 2002 jako reakce na rychle se zhoršující stav hradní lokality. Od té doby postupně dochází k restauraci a konzervování zdí, čištění areálu, existují i plány na nové zastřešení. Vše jde ovšem velmi pomalu. Roku 2009 proběhla první návštěvní sezóna, v příkopu pod hradem se pravidelně konají různé kulturní akce v dobových kostýmech. Více o nich najdete na www.vizmburk.cz

Podle:

Durník Tomáš (1996): Encyklopedie českých hradů. - Libri. Praha.

Tabule naučné stezky "U nás" (vytvořena obcí Havlovice)

www.vizmburk.cz, 19. 4. 2013


Umístění

GPS souřadnice

50°29'6.007"N, 16°2'58.990"E

Adresa

Podhradí
Havlovice 542 32 Úpice, 542 33 Rtyně v Podkrkonoší

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Havlovice
Nadmořská výška
420 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

    Vlakem do stanice Červený Kostelec (trať č. 032 Jaroměř – Trutnov), odtud po červené značce k Vízmburku 3 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobusem z Trutnova směr Náchod (anebo naopak) a vystoupit na zastávce Červený Kostelec„U Devíti křížů. Odtud k Vízmburku po červené značce 2 km. Další možností je vystoupit v Úpici a přestoupit na autobusovou linku do Havlovic, odkud se dá k Vízmburku přijít z opačné strany (cca 2 km). Tato varianta je však zbytečně komplikovaná a o víkendech realizovatelná vzhledem k nízké četnosti spojů spíše jen teoreticky.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem do Havlovic, osady Podhradí, zde zaparkovat a pokračovat po červené na hrad Vízmburk (1 km). Anebo nechat auto stát na hlavní silnici Trutnov - Náchod na rozcestí U Devíti křížů, kde je stejnojmenný motorest. Odtud po červené značce 2 km. Na obou místech není žádné oficiální parkoviště.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus zaparkovat v obci Havlovice. Na rozcestí U Devíti křížů není pro parkování autobusu vhodné místo.

Přístup pěšky

Pěšky z Červeného Kostelce po červené značce k rozcestí U Devíti křížů (2 km po asfaltových cestách), pak po mírně klesající lesní cestě k hradu (další 2 km). Z Havlovic do místní části Podhradí (1 km), odtud vzhůru po lesní cestě na hrad (1 km).

Příjezd na kole, parkování kol

Viz Přístup pěšky

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři mohou použít lesní cestu od rozcestí U Devíti křížů. Tato cesta je sice zpevněná (nikoli asfaltová), její kvalita může být ovšem výrazně snížena deštivým počasím nebo probíhající těžbou dřeva.

Rady a tipy

V okolí Vízmburku je mnoho dalších pozoruhodných míst.. Mimořádně hezké a malebné je údolí řeky Úpy, které je pokračováním známého Babiččina údolí. Směrem k němu, tedy po proudu řeky, vás bude provázet například naučná stezka Po stopách pánů erbu třmene. Další tabule naučné stezky zvané U nás se věnují mnoha zajímavostem v okolí obce Havlovice nad Úpou, která roku 2007 zvítězila v soutěži Vesnice roku. V záplavě mnoha cedulí a místních tras je dobré přidržet se osvědčených turistických značek a z Vízmburku nasměrovat případné další putování na červenou trasu po pravém břehu Úpy, kde začíná cesta princezny Bathildy, která vede v délce cca 12 km do zámku v Ratibořicích v Babiččině údolí.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu