Moravec, Vlastimil

Slavný cyklista, vítěz Závodu míru, kterému osud dopřál jen krátký život

Datum a místo narození
1949-05-07, Nové Město nad Metují
Datum a místo smrti
1986-04-15, Brno

Popis

Vlastimil Moravec po základní škole absolvoval střední průmyslovku v Dobrušce, kde začala i jeho kariéra cyklisty. Závodil v silniční cyklistice v klubu v Dobrušce, po maturitě odešel do Dukly Brno. Přitom také vystudoval fakultu tělesné výchovy a sportu.

Postupně se vypracoval na cyklistu vysokých kvalit, zejména pak ve sjezdech byl nedostižný. Tam, kde - řečeno cyklistickou terminologií - jiným hořely brzdy a stydla krev v žilách, tam si Vlasta Moravec užíval. Podle slov přátel byl s kolem přímo srostlý a údajně v klesáních nikdy neměl pád. Jednou ho při sjezdu chtěl doprovázet řidič motospojky, bývalý závodník, ale brzy v klesání svůj úmysl vzdal.

Celkem 110 krát zvítězil v některém z cyklistických závodů. V l. 1970-74 byl mistrem ČSSR. R. 1972 vyhrál Závod míru, největší etapový závod amatérských cyklistů na světě. Ten tehdy měl délku 2025 km a 14 etap. Není divu, že jako vítěz Závodu míru byl nominován na závod družstev na 100 km na olympijské hry do Mnichova (s Milošem Hrazdírou, Jiřím Mainušem a Petrem Matouškem). Družstvo tehdy skončilo třinácté, na stejné pozici byl Vlastimil Moravec při silničním závodě jednotlivců na letních olympijských hrách v Montrealu r. 1976.

Mezitím se Moravec stal nositelem bronzové medaile z mistrovství světa r. 1974, vyhrál etapový závod Bohemia (1977), závod Okolo Slovenska (1974) a v závodě Tour d´Italia, který byl nabit profesionály, skončil čtvrtý.

Z Dukly Brno odešel r. 1981, závodění ukončil r. 1985, pak byl trenérem Armádního střediska vrcholového sportu.

První manželství se mu nevyvedlo dobře, druhou ženu Evu si vzal 4. 4. 1986, byla v pátém měsíci těhotenství.

Tragicky zahynul jen několik dní po svatbě, 15.4.  Osudnou se mu stala jeho královská vlastnost - rychlá jízda ve sjezdu. Spolu s kolegou Františkem Vankem se vraceli na kolech v brněnských Kohoutovicích z tréninku. Řítili se dle Vankových slov rychlostí asi 80 km/h. Na Libušině třídě se Vlastimil Moravec srazil s nákladním automobilem. Dopravní předpisy bohužel porušil Moravec. Po nárazu do kabiny náklaďáku byl na místě mrtev. 

Na křižovatce, kde se tragédie stala, je dnes pamětní deska.

Podle:

http://sport.lidovky.cz/do-nebe-poslal-cyklistu-moravce-kamion-dyd-/ostatni-sporty.aspx?c=A120308_191742_ln-sport-ostatni_sm, 1. 6. 2013

Loučení, In: Svobodné slovo, 23. 4. 1986

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno: