Souček, Bedřich

Lesník v Řícmanicích, vášnivý pěstitel exotických dřevin

Datum a místo narození
1905-11-01, Klepačov u Blanska
Datum a místo smrti
1995-04-18, Řícmanice

Popis

Bedřich Souček byl vášnivým lesníkem a především pěstitelem cizokrajných dřevin.

Jeho kariéra lesníka začala o Vánocích roku 1926 v hájence na Klajdovce, v l. 1928-37 pracoval v Řícmanicích, kde se také oženil. Poté pracoval na Resslově hájence u Bílovic, dále v Babicích nad Svitavou, ale r. 1953 se vrací do Řícmanic, kde strávil nejdelší a poslední část života.

Kromě zaměstnání hajného, psaní článků a skript a práce pro studenty se  věnoval fotografování, ale hlavně pěstování jedle a cizokrajných dřevin. Činil tak na své zahrádce a v lesním podniku, kde zakládal pokusné výsadby exotů. Jeho stromy rostou dnes v Mariánských Lázních, v Buchlovicích, ale především v polesí Bílovice mezi obcí Kanice a Rosenauerovou cestou.

Bedřich Souček o vysazené stromy dobře pečoval a zaléval je vodou ze studánky, která je dnes pojmenována jako Součkova. Není nijak stavebně upravena jako některé jiné prameny v okolí.

Když roku 2005 uplynulo 100 let od lesníkova narození, chtěli lesníci a zástupci brněnské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity studánku upravit, ale nakonec Bedřichu Součkovi postavili v údolí pod studánkou pomník. Jeho autorem je Ivar Otruba.

Podle:

http://www.slpkrtiny.cz/slp-krtiny/napsali-o-nas/kaleidoskop-zajimavosti-a-skolnim-lesnim-podniku-v-..., 25. 4. 2014

http://ricmanice.cz/formular/-zpravodaj_3_2006.pdf, 25. 4. 2014







Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno: