Kinský, Radslav Jiří

Přední český šlechtic, imunobiolog, na sklonku života majitel zámku ve Žďáře nad Sázavou

Datum a místo narození
1928-06-14, Obora-Kněžičky u Chlumce nad Cidlinou
Datum a místo smrti
2008-10-12, Žďár nad Sázavou

Popis

Radslav Jiří  Kinský se narodil v rodině otce Zdenka Radslava Kinského, jednoho z předních představitelů české šlechty, který byl znám tím, že se postavil proti okupaci Československa Němci. Matkou byla Eleonora Schwarzenbergová, rozená Clam-Gallasová, kterou si můžeme například připomenout při výpravě do Žďárských vrchů na Žákovu horu. K jejím 50. narozeninám tu její manžel nechal postavit loveckou chatu Eleonorku, která dodnes stojí v nezměněné podobě. 

Radslav Jiří Kinský se rodičům narodil jako třetí dítě Eleonory (dvě děti měla z předchozího manželství, poté Eleonora ovdověla a vdala se podruhé, její druhý manžel byl o téměř 9 let mladší než ona) a za svého života se proslavil jako zakladatel vědního oboru reprodukční imunobiologie. 

R. 1945 Radslav Kinský ml. působil v Plzni u amerického 22. sboru jako tlumočník. Vyřizoval záležitosti organizace, která pomáhala v návratu domů válečným vysídlencům. Jeho jazykového nadání využila pak v létě 1946 československá ambasáda v Paříži a nabídla mu prázdninovou práci v diplomatických službách. 

R. 1948 konal základní vojenskou službu. V této době byl jeho rodině zabaven veškerý majetek (bez ohledu na kladné válečné zásluhy a národní postoje jeho otce) a do exilu odcházejí jeho bratr a sestra. Po vojně vykonává nekvalifikovanou práci ve hřebčíně v Chlumci nad Cidlinou. Nedostal se opakovaně na vysokou školu přesto, že oslovoval vlivné osobnosti. Pomohla až přímluva prezidenta Antonína Zápotockého. Od r. 1953 nastupuje na studia na Vysokou školu zemědělskou v Brně. V l. 1957-58 byl vědeckým pracovníkem Ústavu experimentální biologie a genetiky v Praze.  R. 1958 dostává povolení k cestě do Francie, v Paříži se zúčastní vědeckého kongresu a už se do Československa nevrací. V listopadu 1958 se žení, v Paříži pojal za manželku gruzínskou princeznu Tamaru Amilakvari.  Své rozsáhlé jazykové a vědecké znalosti uplatnil i v emigraci. 

V Paříži pracoval na oddělení imunopatologie nemocnice St. Antoine, od roku 1960 v  Národním ústavu zdraví a lékařského výzkumu. Vypracoval se až na pozici ředitele výzkumu. Byl autorem mnoha postupů, které se užívají v medicíně při transplantacích orgánů a při léčbě imunopatologických onemocnění. 

Ve Francii na Sorbonně získal doktorát přírodních věd, napsal řadu odborných publikací, absolvoval různé stáže a přednášel po celém světě, kromě Francie také v USA, Izraeli, Indii a Alžírsku. 

R. 1990 se vrátil do Československa a pracoval v Ústavu péče o matku a dítě. R. 1992 mu byl v restitucích vrácen zámek ve Žďáře nad Sázavou se statkem, který zahrnoval 180 hektarů polností, 5600 ha lesů a 470 ha rybníků. Majetku se ujal r. 1993, na zámku bydlel, stal se okamžitě váženou osobností Žďárska a potažmo celé České republiky.  V areálu zámku pořádal mezinárodní symposia reprodukční imunologie. Byl také aktivním jezdcem na koni na dostizích a v parkurovém skákání. 

Zemřel na svém zámku ve Žďáře nad Sázavou. Pohřební řeč pronesl Karel Schwarzenberg, mši sloužil brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Pohřbu se také zúčastnil tehdy bývalý předseda vlády Miloš Zeman. Tělo zesnulého bylo uloženo do rodinné hrobky při kostele sv. Filipa a Jakuba v Mlékosrbech u Chlumce nad Cidlinou.   

Podle:

https://hradecky.denik.cz/spolecenska_rubrika/zemrel-hrabe-radslav-kinsky20081013.html, 10. 12. 2017
http://www.kinsky-zdar.cz/historie_rodu_kinskych.html, 10. 12. 2017
https://cs.wikipedia.org/wiki/Radslav_Kinsk%C3%BD, 10. 12. 2017

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno: