Mach, Ernst

Fyzik, filozof a pedagog. Vědec světové proslulosti.

Datum a místo narození
1838-02-18, Chrlice (dnes Brno-Chrlice)
Datum a místo smrti
1916-02-19, Vaterstetten, podle jiných pramenů Haar (vých. od Mnichova

Popis

Ernst Mach si během svého života vydobyl světovou proslulost především jako fyzik a filozof, který výborně výsledky své práce předával svým studentům. 

Narodil se na zámku v Chrlicích, ve vesnici, která je dnes městskou částí Brna. Prarodiče z matčiny strany na zámku sloužili. Prožil tu prvních devět let života. Studoval gymnázium u Vídně a v Kroměříži, pak univerzitu ve Vídni, kde vynikal v matematice a fyzice. Dosáhl zde doktorátu a pak na univerzitě přednášel jako soukromý docent. V Rakousku si vydobyl uznání za výsledky své práce ve fyzice, matematice, filozofii a psychologii a také proslul jako výborný pedagog. 

R. 1867 odchází do Prahy, kde získal místo profesora experimentální fyziky na Karlově univerzitě. Během 28 let svého působení tu dvakrát zastával funkci rektora. Předmětem jeho vědecké činnosti bylo především zvukové a sluchové vnímání a výzkum zvukových vln, které způsobují letící projektily. Ačkoli byl sám Němec, nedělal národnostní rozdíly mezi studenty. Přesto ho z Prahy vyhání vzrůstající český nacionalismus. Ve Vídni se stává profesorem nového oboru – induktivní filozofie. Spoluzakládá také novou disciplínu – empiriokriticismus, díky níž si získává řadu přívrženců, ale i odpůrců. R. 1883 v knize Mechanika podrobně rozebírá Newtonovu mechaniku. 

Posledních 18 let čelil vážným zdravotním problémům, ochrnul na polovinu těla. Ani pak nepřestaly útoky odpůrců. Vědec však hájil svá stanoviska až do smrti, která ho zastihla poblíž Mnichova. 

Po chrlickém rodákovi, který má na místním zámečku u autobusové zastávky pamětní desku, je pojmenována fyzikální veličina, Machovo číslo. Udává poměr rychlosti tělesa v určitém prostředí k rychlosti zvuku v tomtéž prostředí. Machovo číslo má ve fyzice značku Ma. 


Podle: 
Žáková, M. (2018): Ernst Mach se před 180 lety narodil v Chrlicích. In: Brněnský Metropolitan, leden 2018.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno: