Jeskyni Výpustek navštívilo od jejího otevření pro veřejnost mnoho osob. Ale jen málokdo se při prozkoumávání této části Moravského krasu zastaví na louce naproti vchodu do jeskyně. Zde rostoucí Smrk u jeskyně Výpustek patří k nejzajímavějším pozoruhodnostem Křtinského údolí.
Už jenom skutečnost, že se jedná o jehličnan... V Česku je nejvíce krajin v nižších nadmořských výškách, kde jsou doma listnaté stromy. Mezi stromy, které jsou vyhlášeny za památné, je samozřejmě pak největší zastoupení listnáčů, například lip. A tady v Moravském krasu, kde podle nadmořské výšky by měl existovat dubový les s příměsí buku, roste smrk, a to dokonce osamoceně, úplně stejně, jako na slovenských horách.
Smrk u Výpustku rostl jako solitér vždy. Svědčí o tom hustá koruna s větvemi zapojenými až téměř k zemi. Z kmene ve výškách 180 cm a 350 cm vyrůstají dvě bizarní větve, každá stočená jiným směrem. Ve výšce 19 m se kmen rozděluje na čtyři slabší, které však vytvářejí stejně vysoké vrcholy. Strom je zdravý, produkuje šišky a stále přirůstá. Patří mezi nejmohutnější smrky v Moravském krasu a v Jihomoravském kraji. Ochránci přírody o něj pečují občasným řezem a likvidací náletových dřevin na okolní louce.
Podle:
Kyzlík, P. (2003): Památné stromy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Olympia Praha, str. 169
http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/pstromy/index.php?frame&SHOW_ONE=1&ID=7896, 4. 10. 2016
Umístění
49°17'33.465"N, 16°43'24.505"E
Adresa
Babice nad Svitavou 664 01- Katastrální území
- Babice nad Svitavou
- Nadmořská výška
- 375 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Výška stromu je asi 42 m. Obvod kmene je 435 cm. Stáří se odhaduje na více než 200 let. Památným byl vyhlášen r. 1978.
- Kategorie chráněného území
- Chráněná krajinná oblast Moravský kras