Kontaktní informace
Poznámky
Nejbližší obydlenou budovu znají místní lidé i turisté jako hotel Peršlák. Peršlák ale není katastrálním územím ani místní částí Nové Bystřice. .V těsném sousedství hotelu Peršlák nedaleko nejsevernějšího bodu Rakouska se rozkládá na první pohled idylické území. Hostě si užívají pohodlí hotelu, mnozí se koupou v Novomlýnském rybníku, kolem jezdí spousty cyklistů, občas přijede autem skupina nadšenců, kteří se vrhají v lese na koberce nebývalého množství borůvek a brusinek. Další nejbližší civilizace je odtud nejméně dva kilometry.
Idyla se ale u Novomlýnského rybníka dlouhá léta rozhodně nekonala.
Historie vesnice Nové Mlýny (Neumühls) začíná na konci 12. a na začátku 13. století, kdy zalesněné území na pomezí mezi jihočeskými pánvemi a Vysočinou kolonizovali německy mluvící přistěhovalci. Už r. 1175 šla s kolonizací civilní ruku v ruce kolonizace náboženská. Hrabě Konrád z Raabsu daroval část svého majetku v okolí dnešní Nové Bystřice řádu johanitů. Rybník byl založen kolem r. 1359. Mlýn na rybníce nechal postavit Adam Pavel Slavata roku 1635 a podle mlýna byl nazván jak rybník, tak i vesnice.
Na konci období 1. republiky skončilo dlouhé období mírového soužití Čechů a Němců. Roku 1938 bylo území Sudet odtrženo od československého státu a přičleněno k německé říši. To byl také případ Nových Mlýnů. Roku 1945 byli Němci z Nových Mlýnů v divokém odsunu vyhnáni. Stalo se tak již 28. května. A již na začátku 50. let se česko-rakouská hranice proměnila na železnou oponu. Nové Mlýny byly vysídleny podruhé a r. 1953 srovnány se zemí. Na státní hranici byly mj. vybudovány asfaltové silnice – signálky, které sloužily příslušníkům Pohraniční stráže k rychlým výjezdům. Vojáci sloužili socialistické vlasti mj. v budově, kde dnes nad Novomlýnským rybníkem dobře prosperuje hotel Peršlák.
Po nastolení svobodných poměrů už Nové Mlýny nebyly obnoveny, rybník ale existuje a slouží mj. ke kvalitnímu koupání. Hráz má opravenu, tak alespoň nějaká památka na ves se sedmisetletou historií zůstala.
Jako všude na československé jižní a západní hranici měl pobyt pohraničníků jeden kladný vliv. U železné opony se zachovala díky 40 leté izolovanosti od okolí nádherná příroda, dnes s lesy plnými borůvek a brusinek. Velmi brzy ji po r. 1989 objevili turisté a cyklisté, kteří po signálkách s oblibou chodí a jezdí. Novomlýnský rybník patří na seznamu cykloturistických míst České republiky k těm nejvyhledávanějším. Vede tu dálková cyklotrasa Praha – Wien, od níž 2 km severně od bývalých Nových Mlýnů odbočuje pro cyklisty významná lesní silnice do Třeboňské pánve.
Na naučné tabuli na hrázi si podle dobových fotografií můžete učinit představu o bývalém vzhledu Nových Mlýnů.
Na pravém břehu rybníka, u hráze v místě, kde se silnice ve směru k Dolnímu pstruhovému rybníku noří do lesa, roste pozoruhodná lípa.
Doporučujeme
navštívit zeměpisně zajímavé místo jen 200 m od hráze – nejsevernější bod
Rakouska.
Podle:
Naučná tabule na hrázi Novomlýnského rybníka, 29. 7. 2014
Umístění
49°1'17.608"N, 15°1'21.369"E
Adresa
Nový VojířovNová Bystřice 378 33
- Katastrální území
- Nový Vojířov
- Nadmořská výška
- 493 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Vodní plocha má rozlohu asi 5,2 ha.
Přístup
Příjezd vlakem
Můžete jet po úzkorozchodné trati Jindřichův Hradec - Nová Bystřice. Vystupte na konečné stanici Nová Bystřice.Příjezd jinou hromadnou dopravou
Nebližším trvale osídleným místem je hotel Peršlák, ten je ale bez autobusového spojení. Poněkud dále leží vesnice Nový Vojířov, kam jezdí několik málo spojů jen v pracovní dny. Z Nového Vojířova lze dojít k Novomlýnskému rybníku lesní cestou pěšky.Příjezd osobním autem, parkování
Nejbližším místem, kam lze dojet autem, je parkoviště před hotelem Peršlák.Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Bus může přijet k hotelu Peršlák. Silnice od Nového Vojířova je sice velmi úzká, ale i pro autobusy sjízdnáPřístup pěšky
Z Nového Vojířova: jděte pěšky přes les krásnou pěšinou. Její jedinou chybou je, že vede pod dráty vysokého napětí.
Od hotelu Peršlák: jděte dolů k rybníku asi 300 m.