Hradní studánka

Zdroj vody pro pocestné poblíž hradu Bítova


V lesoparku severně od hradu Bítova zbudovali majitelé panství, Daunové (1755-1904), studánku zvanou Burgquelle. Byla vystavěna z kamene v novogotickém pojetí ve svahu u tzv. hraběcí cesty, někdy též uváděné jako lovecké cesty. Voda z ní nebyla zavedena do hradu, ale sloužila jako občerstvení pocestným.

Podle:

http://www.hradbitov.cz/historie/lesopark-a-hradni-zahrady/, 8. 5. 2015

Umístění

GPS souřadnice

48°56'36.24"N, 15°42'17.64" E

Adresa

Bítov 671 10

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bítov
Nadmořská výška
412 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Přírodní rezervace U Doutné skály

Přístup

Příjezd vlakem

Turisté mířící na Bítov a do jeho okolí se musejí připravit na to, že tato oblast je dopravně velmi odlehlá. Nejbližší vlaková stanice se jmenuje Šumná.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusové linky 830 se jmenuje Bítov, rozc. Linka jezdí z Vranova nad Dyjí přes Šumnou, žel. st. a pak míří do Bítova, některé spoje dál do Lubnice. Provoz na ní je v pracovní dny poměrně hustý, o víkendu počítejte jen s několika spoji.

Příjezd osobním autem, parkování

Auto je nutno zaparkovat na placeném parkovišti nad hradem nebo u hotelu Rumburak. Z parkoviště  k hradu je to ještě 800 m pěšky, od Rumburaku ještě o 400 m víc.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může parkovat na placeném parkovišti nad hradem jako osobní auta.

Přístup pěšky

Jděte asi 210 m od vchodu do hradu po zelené značce ve směru do obce Zblovice. O kus dál dorazíte k nádherné vyhlídce na hrad.

Příjezd na kole, parkování kol

Trasa po zelené značce je sjízdná pro horská kola.

Poznámky pro vozíčkáře

Zeleně značená cesta severně od hradu Bítova směrem k obci Zblovice je až ke Slaměnému mostu, tedy okolo Hradní studánky i okolo vyhlídky sjízdná pro vozíčkáře, kteří si vezmou jako doprovod šikovnou a fyzicky zdatnou osobu.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu