Památné stromy u hradu Bítova

Čtyři zajímavé exempláře můžete vidět, pokud se vydáte nejen na hrad, ale i do jeho okolí


U hradu Bítova rostou 4 památné stromy. Odborná databáze (zde)  je uvádí takto:

Prvním stromem je buk lesní (Fagus sylvatica), veterán, je to krajinná dominanta, soliterně rostoucí exemplář významný vzrůstem a pravidelnou korunou, doupný a esteticky zajímavý strom. V době vyhlášení měl obvod kmene 593 cm a výšku 25 m.

Druhým je také buk lesní (Fagus sylvatica), dospělec, roste na okraji pozemku, je to krajinná dominanta a esteticky zajímavý strom. V době vyhlášení měl obvod kmene 284 cm a výšku 22 m.

Třetím je lípa srdčitá (Tilia cordata), veterán velmi krásného vzrůstu, ale menší vitality, s dutinou a prosychající korunou. V době vyhlášení měla obvod kmene 513 cm a výšku 23 m.

Čtvrtým je tis červený (Taxus baccata), strom krásný vzrůstem, zdravý, esteticky zajímavý. V době vyhlášení měl obvod kmene 188 cm a výšku 11,5 m.

Věk stromů, které byly v minulosti záměrně vysazeny ke zkrášlení hradního lesoparku a mnohem později se načas staly součástí dětského tábora, je odhadován na 200 let. Z palouku, kde stromy rostou, se otevírá částečný, ale velmi pěkný průhled na hrad Bítov.

Podle:

http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/pstromy/index.php?frame&SHOW_ONE=1&ID=7437, 10. 5. 2015Umístění

GPS souřadnice

48°56'28.325"N, 15°42'19.525"E (buk lesní)

Adresa

Bítov 671 10

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bítov
Nadmořská výška
426 m.n.m.
Základní číselné údaje
Skupina stromů byla vyhlášena památnými r. 2001.
Kategorie chráněného území
4 památné stromy

Přístup

Příjezd vlakem

Turisté mířící na Bítov a do jeho okolí se musejí připravit na to, že tato oblast je dopravně velmi odlehlá. Nejbližší vlaková stanice se jmenuje Šumná.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusové linky 830 se jmenuje Bítov, rozc. Linka jezdí z Vranova nad Dyjí přes Šumnou, žel. st. a pak míří do Bítova, některé spoje dál do Lubnice. Provoz na ní je v pracovní dny poměrně hustý, o víkendu počítejte jen s několika spoji.

Příjezd osobním autem, parkování

Auto je nutno zaparkovat na placeném parkovišti nad hradem nebo u hotelu Rumburak. Z parkoviště  k hradu je to ještě 800 m pěšky, od Rumburaku ještě o 400 m víc. Ke skupině památných stromů je to ale od parkoviště či od hotelu Rumburak mnohem blíže než k hradu, viz přístup pro pěší.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může parkovat na placeném parkovišti nad hradem jako osobní auta.

Přístup pěšky

Od parkoviště nad hradem Bítovem nebo od hotelu Rumburak jděte po silnici směrem ke hradu. Asi 350 m od parkoviště odbočte ze silnice jen asi 100 do lesa vlevo. Na palouku tam rostou v tomto heslu popisované stromy.

Příjezd na kole, parkování kol

Cesta popisovaná pro pěší je sjízdná pro horská kola.

Poznámky pro vozíčkáře

Pokud má vozíčkář s sebou fyzicky silný doprovod, pak mírné terénní nerovnosti na cestě od silnice může zvládnout.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu