Jedle na úbočí Großer Falkensteinu

Nádherný exemplář při cestě na jeden z vrcholů Bavorského lesa


Na jižním úbočí známé dominanty Bavorského lesa Großer Falkensteinu v minulosti zcela jistě rostl nádherný přirozený les, kde převažovaly buky a jedle. Střecha střední Evropy, jak se někdy Šumavě a Bavorskému lesu říká, byla již dávno kolonizována lidmi, kteří původní lesy vykáceli a dřevo spotřebovali do hutí, dolů, skláren, papíren, pro stavbu domů, výrobu nábytku nebo jen k topení. Na svazích hor pak byly vysazovány jiné dřeviny, zejména smrky, na jižním úbočí  Großer Falkensteinu buky. Jen několik míst připomíná staré časy. Je to prales v místě zvaném Ahornriegel a také mohutná jedle zcela obklopená listnatým lesem při cestě označené symbolem jasanu. Cestu používají někteří turisté pro výstup na Großer Falkenstein nebo pro sestup.

Redakci webu egeon nejsou známy o jedli bližší údaje (výška, obvod a odhadované stáří).


Umístění

GPS souřadnice

49°04'32.0"N 13°16'57.2"E

Adresa

Lindberg 94227

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
1025 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Nationalpark Bayerischer Wald Přírodní rezervace Kerngebiet

Přístup

Příjezd vlakem

V údolí řeky Regen mezi Bayerisch Eisensteinem a Zwieselem jezdí malebné zelené vlaky na trati zvané Waldbahn. České dráhy a Waldbahn využívají společné nádraží přesně na státní hranici s názvem Železná Ruda-Alžbětín'/Bayerisch Eisenstein. Pokud chcete tuto dopravu při výletu z Česka využít, pak přestupte v pohraniční stanici a jeďte do zastávky Ludwigsthal. Odtud pokračujte pěšky nebo autobusem.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Přirozeným výchozím bodem na túry je osada Zwieslerwaldhaus. Jezdí sem závlekem z hlavní silnice linkový autobus Passau - Zwiesel - Železná Ruda. V pracovní dny jediný spoj vyjíždí ráno ze Železné Rudy, odpoledne se vrací zpět. Pokud se chcete na výchozí místo dopravit bavorským dopravcem od nádraží z Bayerisch Eisensteinu nebo ze Zwieselu, pak můžete spojení nalézt např. na stránkách Bayern Fahrplan. Vystupte na zastávce Zwieslerwaldhaus Abzw.

Příjezd osobním autem, parkování

Jeďte do osady Zwieslerwaldhaus (odbočte ze silnice E53 Zwiesel - Železná Ruda), kde je několik velkých parkovišť.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Jeďte do osady Zwieslerwaldhaus (odbočte ze silnice E53 Zwiesel - Železná Ruda), kde je několik velkých parkovišť.

Přístup pěšky

Malebný a turisticky spíše méně frekventovaný výstup z osady Zwieslerwaldhaus na Großer Falkenstein vede  nejdříve po asfaltce, později po pěšině označené symbolem borůvky  (Heidelbeere). Z parkoviště nejdříve urazíte k pralesu asi 3,2 km, pak následuje 300 m sestupu k rozcestí odkud pokračujte vlevo po cestě se symbolem jasanu. Jedle roste asi 250 m od rozcestí těsně u cesty.

Příjezd na kole, parkování kol

Jízdu na kole po stezce vedoucí okolo jedle nedoporučujeme.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře je cesta okolo jedle nesjízdná.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu