Výhledy na jižním úbočí Groβer Rachelu (Velkého Roklanu)

Mezi stromy zničenými imisemi a kůrovcem se odkrývají pohledy na Bavorsko a na Alpy


V německé části Šumavy (v Národním parku Bayerischewald) se nad okolní krajinu zvedá mimořádně působivá hora Groβer Rachel (Velký Roklan). Turisté ji vyhledávají zejména kvůli neobyčejně krásnému výhledu. Sotvaže vystoupíte od parkoviště z místa zvaného G fall nad hranici lesa, již se otevírají první krajinné scenérie. Na jižním obzoru je vidět široké podhůří, značná část Bavorska, někde tam můžete tušit řeky Dunaj a Inn a při mimořádně příznivých podmínkách uvidíte 140 km vzdálené Alpy. 

Uvidíme, jak bude krajina Bavorského lesa reagovat na změny klimatu a kvality ovzduší, přesněji řečeno, jak bude vypadat smrkový les na jeho horní hranici. Bude pokračovat úhyn stromů napadených lýkožroutem, větrnými smrštěmi a kyselými dešti? Nebo zvítězí malé stromky, které začnou růst a nahrazovat jejich zničené předchůdce?


Umístění

GPS souřadnice

48°58'15.003"N, 13°23'8.125"E

Adresa

Althütte
Spiegelau 94518

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
1290 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Nationalpark Bayerischer Wald

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do zastávky Klingenbrunn na trati 906 Zwiesel - Grafenau a pak pokračujte pěšky. Pozn.: do Zwieselu se lze snadno vlakem dostat z pohraniční stanice Železná Ruda-Alžbětín/Bayerisch Eisenstein. 

Příjezd osobním autem, parkování

Autem jeďte do sportovního střediska Spiegelau, kde hledejte silnici do lesa v severní části obce. Pokud u ní nebude dočasný zákaz vjezdu (např. v zimě při nízké sněhové pokrývce), jeďte dál až na nejvýše položené parkoviště G fall (obvykle neplacený vjezd). Pokud již dole ve Spiegelau bude zákaz vjezdu, musíte nahoru pokračovat pěšky nebo autobusem. Doporučujeme druhou možnost.  

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus má stejné podmínky jako osobní auto.  

Přístup pěšky

Z G fallu: z nadmořské výšky parkoviště 950 metrů stoupejte po značené cestě severním směrem asi 3 km na vrchol. Vyhlídky jižním směrem "potkáte" již asi po 2 km. 


  


  

Příjezd na kole, parkování kol

Jízda na kole k vrcholu není dovolena. 

Poznámky pro vozíčkáře

Vrchol není pro vozíčkáře dostupný. 

Rady a tipy

Pěší okružní cesta z parkoviště G fall jižním úbočím nahoru na vrchol, pak okolo kapličky k Rachelsee a zhruba po vrstevnici jižním úbočím hory zpět na parkoviště zabere nejméně 4 hodiny (3 km výstup a pak 7 km návrat). 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu