Železná Ruda je velmi zvláštní město. Má malebné okolí tvořené šumavskými velikány. Je jedno, zda tím myslíme vrcholy hor nebo vysoké smrky na nich. Území města sousedí s Německem, což na 40 let poznamenalo jeho rozvoj. Železná opona brzdila obchod a jedinou záchranou byla pestrá kombinace přírodních krás v okolí s možnostmi sjezdového lyžování. Do města a částečně ani do okolí nebyl v období komunismu vstup zakázán a ačkoli pohraniční vojsko střežilo hranice hned za městem, místní, rekreanti a lyžaři zvláštní újmu nepociťovali - samozřejmě kromě nemožnosti vyjet do sousedního Bayerisch Eisensteinu nebo ještě dál.
Po pádu železné opony Češi ucítili příležitosti k výdělku. Začali si otevírat penziony, krámky s vkusným zbožím i s kýčem, vedle silnic vítaly automobilisty v rámci prvního dojmu ze svobodné země lehké ženy. Město zaplavily reklamy a nápisy. Turisté i lyžaři zůstali městu a okolí věrni a kromě tradičních míst začali objevovat lokality za bývalou železnou oponou.
Kýč poněkud ustoupil, když o něj přestal být velký zájem. Možná jedinou budovou, která v Železné Rudě zůstala po věky stejná, je kostel Panny Marie Pomocné.
Je neobyčejný. Kostely jsou obvykle stavěny na půdorysu kříže, jsou zpravidla vysoké a na věži je ukončujícím prvkem kříž. Kostel v Železné Rudě obvyklé stavební zásady pro křesťanskou stavbu popírá. Jeho půdorysem je šesticípá hvězda. Stavba je překvapivě nízká a ukončena je namísto věže mohutnou cibulovitou kopulí s hvězdou nahoře.
Kostel nechal postavit v letech 1729 - 1732 vlastník zdejšího panství hrabě Wolf Jindřich Nothaf. Zvonička byla dostavěna později v roce 1777. Stavbu kopule provedl zdejší tesař Matyáš Lehner.
V interiéru je hlavní oltář s obrazem Panny Marie z roku 1854, což je kopie obrazu od Lukáše Cranacha staršího uloženého v Insbrucku. Další významná kopie je v kapucínském klášteře v Pasově. Sochy na oltáři zobrazují sv. Jindřicha II. a Kunhutu, jeho manželku. Zakladatelé kostela a místní skláři je považovali za svoje patrony. Poznamenejme, že sklárny na české straně hor zanikly, v Bavorském lese pracují dosud snad v každé vesnici. Možná i proto se u kostela zastavuje docela velké množství německy hovořících návštěvníků.
V kostele dále můžete zhlédnout dva boční oltáře. Ten vpravo je oltář sv. Kříže s Bolestnou Pannou Marií, krásná barokní práce neznámého mistra, oltář vlevo patří sv. Magdaleně se sochami sv. Zachariáše a Alžběty, rodičů Jana Křtitele. Zadní oltář zobrazuje sv. Floriána, patrona hasičů. Vlevo vpředu je oltář sv. Jana Nepomuckého se sochami sv. Jana Křtitele a sv. Antonína z Padovy. Před oltářem vidíme křtitelnici vyrobenou ze šumavské žuly. Na ní je sousoší představující křest Páně v Jordánu. Vzadu je oltář sv. Sebastiána. Schránky a ostatky svatých jsou umístěny na obou zadních oltářích. Orámovány jsou benátskými zrcadly.
Co ještě uvidíte v interiéru? Zlacený kříž z rubínového skla, kazatelnu se sochou Krista dobrého Pastýře, keramickou křížovou cestu, varhany z roku 1871 vyrobené v Regenu, lustr ze zdejších skláren a obrazy 12 apoštolů. A také náhrobní kameny rodiny Hafenbrädelů. Kámen vlevo, druhý od vchodu, patří slečně Betynce, majitelce osady Debrník, zakladatelce osady po ní zvané Alžbětín. Alžbětín je posledním obydleným místem na českém území před bavorskou hranicí.
Obrazy na zábradlí kůru představují 12 apoštolů: zleva sv. Ondřej, Šimon, Juda Tadeáš, Matouš, Jan, Pavel, Petr, Jakub st., Jakub ml., Filip, Bartoloměj, Tomáš. Lustr vyrobili železnorudští skláští mistři. Varhany z roku 1871 byly vyrobeny v Regenu.
Fara vedle kostela poskytuje mj. ubytovací služby.
Podle:
http://www.turistika.cz/mista/zelezna-ruda-katolicky-kostel-panny-marie-pomocnice-z-hvezdy, 28. 5. 2016
http://www.retour.cz/mesta/zelezna-ruda/kostel.htm, 28. 5. 2016
Umístění
49°8'13.550"N, 13°14'5.810"E
Adresa
Železná Ruda 340 04- Katastrální území
- Železná Ruda
- Nadmořská výška
- 770 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Kostel byl postaven v letech 1729 - 1732.
- Kategorie chráněného území
- Chráněná krajinná oblast Šumava