Douglasky na Proklestu

Vrchol mezi Jedovnicemi a Křtinami lesníci osázeli stromy s hojným výskytem douglasky tisolisté


Vrch Proklest (574 m.n.m.) najdete mezi Křtinami a Jedovnicemi severně od Brna. Je to území, jehož vlastníkem je již dlouhou dobu Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, někdy též zvaná jako "lesárna". Na lesních porostech, které univerzitě patří, provádějí její pracovníci výzkumy a sázejí tu různé dřeviny, často i cizokrajné. Lesy v severním okolí Brna a Proklest obzvláště jsou typické neobyčejně vysokým výskytem douglasky tisolisté (Pseudotsuga menziesii), podobně jako některá místa u Tišnova.

Proklest je též znám jako místo několika pomníků lesnických odborníků a od r. 2016 jako místo, kam míří velké množství cyklistů na singletracky Moravský kras. Síť originálních a velmi dobře vystavěných terénních cyklistických tras se na Proklestu neustále rozšiřuje a zdokonaluje.


Umístění

GPS souřadnice

49°18'32.830"N, 16°45'20.281"E

Adresa

Křtiny, Bukovinka, Jedovnice 679 05

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Křtiny, Bukovinka, Jedovnice
Nadmořská výška
500 m.n.m. - 574 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Adamov, odkud lze k pomníku přicestovat autobusem či jít pěšky. Z Adamova zastávky po modré značce přes jeskyni Býčí skálu do Křtin a odtud po žluté je to na Proklest asi 12 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte autobusem č. 201 na trase Brno-Židenice, nádraží - Brno-Stará Osada - Křtiny - Jedovnice. Vystupte v obci Křtiny.
   Příjezd osobním autem, parkování

Osobní auta mohou parkovat na prostorném parkovišti před křtinským arboretem nebo ve Křtinách.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobusy mohou parkovat na prostorném parkovišti před křtinským arboretem nebo ve Křtinách.

Přístup pěšky

Z parkoviště před křtinským arboretem jděte lesní cestou označenou cedulí Schindlerova cesta (na starých mapách Moravského krasu 1:25 000 je označena jako Müllerova). Dojdete nejdříve ke studánce a pomníku K. J. Schindlera. Pokračujte po žluté na rozcestí Liščí leč. Největší výskyt douglasek je asi 400 m odtud západně.

Ze Křtin jděte po žluté značce, před rozcestím Liščí leč se dejte 100 m vlevo do hloubi lesa, kde roste nejvíce douglasek.
 

Příjezd na kole, parkování kol

Oblast Proklestu je velmi krásnou pro jízdu na kole, dokonce na zdejší lesní silničky není třeba horské kolo, stačí silniční. Jet můžete od Jedovnic k jihu, či od Bukoviny na sever nebo od křtinského arboreta na východ. Lesní komplex protínají cyklotrasy 5077 a 5081. Kromě silničních kol se můžete od r. 2016 skrz lesy na Proklestu prohánět na horských kolech na speciálně vybudovaných trasách zvaných Sigletrail Moravský kras.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům s doprovodem doporučujeme výlet např. z Jedovnic po cyklotrase 5077 na jih. Od křtinského arboreta nebo z Bukoviny vede sice hezká šotolinová silnice, ale je to poněkud více do kopce. Popisované místo s douglaskami sice je v terénu, kam vozíčkář nedojede, ale to nevadí. Krásná příroda (také s douglaskami) je i v okolí pro vozíčkáře sjízdných cest.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu