Údolí Chlébského potoka

Rozsáhlé naleziště bledule jarní


Chlébské je vesnicí na okraji Českomoravské vrchoviny a také na okraji okresu Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina. Blízká Nedvědice patří již do okresu Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Řeky a potoky v okolí Nedvědice a Chlébského překonávají poměrně velký výškový rozdíl mezi Vysočinou a dnem údolí. Krajina je erodujícími vodními toky "rozřezána", kopce mají často strmé svahy. Do těchto krajin se lidem moc nevyplatilo hospodářsky zasahovat, proto mnoho míst ponechali přirozenému vývoji. Kromě smrkových lesů se tu často setkáme s původními porosty podél potoků a s lesy, kde převažují listnaté dřeviny, například buk. 

Tak nějak si můžeme také vysvětlit přírodní, civilizací málo dotčený charakter údolí Chlébského potoka. Podél něj roste lužní les s jasany a olšemi, na výše položených místech jsou nejčastějšími přírodními stanovišti louky a les s vysokým výskytem buků. Kvůli tomu by ale nebylo údolí Chlébského potoka zapsáno v povědomí odborné i turistické veřejnosti. 

Důvodem je březnová kráska. 

V potoční nivě časně zjara kvete obrovské množství exemplářů bledule jarní (Leucoium vernum). Lokalita je díky bledulím známa už odedávna, zákonné ochrany se jí dostalo již r. 1953, takže zemědělští technokraté nemohli ani pomyslet na jakoukoli změnu, která by údolí poškodila. V době květu (obvykle v březnu) se do údolí vypraví velké množství návštěvníků, dokonce sem vtrhla i komerce. Na dolním konci obec Skorotice musela zřídit parkoviště (které ale náporu návštěvníků nestačí) a několik soukromých osob tu otevřelo bufet. 

Kobercům nádherných květin ale návštěvníci dle našeho pozorování neškodí. Chodí kolem nich opatrně, kochají se a fotí jako o život. Délka pomyslného květinového koberce je asi 2,7 km. 

     Podle:
     http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=470, 11. 7. 2017


Umístění

GPS souřadnice

49°28'20.983"N, 16°22'46.282"E

Adresa

Chlébské
Skorotice 592 62

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Chlébské, Skorotice
Nadmořská výška
450 m.n.m. - 499 m.n.m.
Základní číselné údaje
Přírodní rezervace má rozlohu 7,2 ha. Byla vyhlášena r. 1953.
Kategorie chráněného území
Přírodní rezervace Údolí Chlébského potoka

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Nedvědice na trati Tišnov - Nové Město na Moravě - Žďár nad Sázavou. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Chlébského jedou v pracovních dnech z Nedvědice žst dva páry autobusů denně, navíc v turisticky nevhodných časech. Proto přijeďte buď autem nebo jděte z Nedvědice z nádraží pěšky. 

Trochu více spojů jezdí na zastávku Nedvědice, Skorotice rozc., ale také jen v pracovní dny. Pak se musí do Chlébského dojít 3 km pěšky. 

Příjezd osobním autem, parkování

Zaparkovat lze na parkovišti před vstupem do údolí nebo u okraje silnice v dolní části vesnice (pokud na parkovišti není místo).

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Poslední možnost, jak bezpečně vyložit účastníky akce je na točně místního autobusu. Dál nejezděte, neotočili byste se. 

Přístup pěšky

Z Nedvědice, žst.: zelená značka, z větší části po silnicích cca 5 km. Po modré okolo západního okraje Skorotic, pak doleva po silnici a pak doprava do Chlébského je to cca 4,5 km, ale zčásti velmi prudkým stoupáním. 

Údolí s bledulemi (zelená značka) je dlouhé více než 2,5 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Stezka v údolí není sice určena pro kola, ale sjízdná pro milovníky terénní jízdy je.

Poznámky pro vozíčkáře

Údolí je dostupné s podporou doprovodu jen v úvodní části. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu