Velká skála u Biskoupek

Vynikající vyhlídka a současně název přírodní rezervace na levém břehu hlubokého údolí Jihlavy


Názvem Velká skála se označuje jednak vynikající vyhlídkové místo na levém břehu řeky Jihlavy mezi Mohelnem a Templštejnem při červené značce a také se tímto slovem označuje rezervace skal, balvanových polí a přirozených lesních porostů v této oblasti u řeky Jihlavy. 

Vyhlídka Velká skála je mimořádným fenoménem, kde návštěvníci shlíží do údolí řeky zhruba ze 130 až 140 metrového převýšení a spatří přibližně pětikilometrovou část údolí. V něm se nachází jen několik chat, dobře rozeznatelná je zřícenina hradu Templštejn. Větší narušitelé přírody a civilizace sem kvůli špatné dopravní dostupnosti nedorazili. 


Umístění

GPS souřadnice

49°6'8.545"N, 16°14'26.560"E

Adresa

Lhánice 675 75

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Biskoupky na Moravě, Lhánice
Nadmořská výška
360 m.n.m.
Základní číselné údaje
Přírodní rezervace má rozlohu 57,4 ha. Vyhlášena byla r. 2000.
Kategorie chráněného území
Přírodní rezervace Velká skála

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do železniční stanice Ivančice (konečná stanice na odbočné trati z Moravských Bránic). Odtud pokračujte pěšky nebo autobusem. Pro jízdu z Brna zvolte vlak na trati Brno - Jihlava a vystupte v železniční stanici Tetčice, odkud dále pokračujte autobusem.  

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do blízkých Biskoupek nebo Lhánic jezdí na trase Rosice - Tetčice, žst. - Ivančice, nám. - Oslavany - Mohelno autobus č. 423.  

Příjezd osobním autem, parkování

Auto je možno nejlépe zaparkovat v jihozápadní části obce Biskoupky nebo jeďte od Ivančic údolím řeky Jihlavy úzkou silničkou až do tábora pod Templštejnem. Silnička v závěru překračuje řeku a nemá asfalt. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus zaparkujte v jihozápadní části obce Biskoupky. Do tábora pod Templštejnem od Ivančic autobus nedojede kvůli špatnému stavu komunikace. Vůz musíte nechat u 2 km vzdáleného lomu.  

Přístup pěšky

Z Biskoupek: jděte z jihozápadní části obce polní cestou (též cyklotrasa 403A), která mírně stoupá k Biskoupskému kopci. V časném létě tu zrají chutné divoké višně. U informačních cedulí o Biskoupském kopci přejděte na žlutou značku, jděte po ní s kopce k jihozápadu a nakonec se dejte vpravo k severozápadu po červené. Celkem asi 4,3 km, ale podle azimutu (nikoli po značkách, ale terénem) je trasa kratší. 

Od tábora v údolí Jihlavy: stoupejte po červené značce (zpočátku též cyklotrasa 403 A) směrem na sever asi 2,5 km. 

Ze Lhánic: jděte polní cestou na jihovýchod a po 1 km v lese přejděte na červenou značku kopírující levý břeh řeky Jihlavy. Po ní pak jděte vpravo. Celkem asi 2,5 km. 

Doporučujeme projít si celou červeně značenou trasu mezi hrází v. n. Mohelno a Ivančicemi cca 22 km nebo alespoň mezi hrází a obcí Biskoupky. 

Příjezd na kole, parkování kol

Na kole je nejlepší příjezd ze Lhánic, viz trasa pro pěší. Červená značka mezi hrází v. n. Mohelno a táborem pod Templštejnem není vhodná pro kola. Když už, berte horská kola a počítejte s občasnými nesjízdnými úseky. 

Poznámky pro vozíčkáře

Vyhlídka není pro vozíčkáře dostupná. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu